“Vurucuyu görmemiş olmaları dikkat çekici”

KristoY

Global Mod
Global Mod
“Çekim anı bende korku yaratmadı ama çok fazla çocuğun olması nedeniyle tedirginlik yarattı. Beni etkileyen şey halkın dışarı çıkmak için nasıl organize olduğuydu. 20 bin kişilik kalabalığın ortasında her yere koşan insan izdihamı hayal ediliyor. Fakat, Herkes huzur içinde, sessizce ve ağlayarak ayrıldı. 15-20 kişi el ele tutuşarak Trump için dua ediyordu. Bir hüzün iklimi hakim oldu” dedi. Zurna Kampanya etkinliği sırasında Trump'a yapılan saldırıya tanık olan Arjantinli Pia Meritello (56).

Merak ve yakınlık, belki de serbest hizmet yapımcısı olarak engin deneyimi (2016'da La Plata'da gerçekleşen Coldplay konseri gibi uluslararası konserlerde çalıştı), onu tüm etkinlik boyunca yankı uyandıran sahneye götürdü. dünya gerçekleşti.

Trump'ın “mitinginden” bir gün önce Pía, 8 yıl önce Florida'da bir plajda tanıştığı kocası Jeffrey Neal'ın (62) bir aile evinin bulunduğu Pensilvanya'nın Butler kasabasına inmişti. Rezidansın bulunduğu fuar alanına sadece 20 blok uzaklıkta etkinliğin yapıldığı yer. Daveti aldı ve katılmaktan çekinmedi.

Gezici bir hayat sürüyor. Kızı ve torunu Barselona'da, Amerikalı kocası ise Pensilvanya'da yaşıyor.

“Orada olmak bana sosyal bir deney gibi geldi, Nasıl bir şey olduğunu görebilmek için bu fenomenle ilgileniyordum ve Cumhuriyetçi lideri ne tür insanlar takip etti? Bu fanatizm beni meraklandırdı. Orada olmaları dikkat çekiciydi bir inanç eylemi gibi” sorusuna yanıt verdi Zurna.

Bir miting sırasında vurulan Trump'a gizli servis yardım ediyor. AP Fotoğrafı

“Amerika Birleşik Devletleri'nin kalbini bulacağımı düşünerek gittim ama öyle olmadı. Seyirci çok eklektikti. Her türden insan vardı, özellikle aileler ve çocuklar. Eşit, çoğu Cumhuriyetçi bile değildi ama Trump destekçisiydi“, O tanımlar.

Bekleyiş uzun sürdü. Durağan bir hattın ortasında, sabah 9'dan, kapılar açılana kadar, öğleden sonra 13.30 sıralarında, kızgın güneşin altında sırasını bekledi. “Trump'ın gelişini, tasvir etmekte zorlandığım bir bağlılıkla bekliyorlardı. Onu çok özel bir şekilde putlaştırıyorlar, onu bir şeyle ilişkilendiriyorlar. Rock yıldızı. Herkesin bir şapkası, siperliği ya da ticari tişörtü vardı; bir aidiyet özü algılanıyor” diye hatırlıyor.

Vurulma anı

” melodisine göreTanrı ABD'yi korusun.”, eski Başkan Donald Trump selamlamak ve beş dakikadan biraz fazla süren olağan kampanya konuşmasına başlamak için sahneye çıktı. AR-15 tüfeğiyle çatıdan ateş açan silahlı adam Thomas Matthew Crooks'un ateşiyle yarıda kesildi.

Pía, Cumhuriyetçi liderden 15 metre uzakta, kürsü önünde bulunan 1.500 sandalyeden birinde duruyordu. Saldırıdan önce, tahminlerine göre katıldıkları etkinliği filme alıp kaydediyordu. yaklaşık 20.000 kişi. Solunda kurşunlardan birinin isabet ettiği VIP standı vardı.

Video

Pía Meritello, Butler, Pensilvanya'da yaklaşık 20.000 kişinin bulunduğunu tahmin ediyor.

O an nasıldı? “Trump seyircilerle karşı karşıyaydı ve son yıllardaki göç demografisini anlatıyordu. Rakibinin döneminde yasadışı sınır geçişlerindeki artışı gösteren çubuk grafiği işaret etmek için başını sağdaki ekrana (solda da vardı) çevirdiğinde ilk silah sesi duyuluyor. Sağır edici bir ses olmadığı için havai fişek olduğunu düşündüm. Ne olduğunu anlamadık. Daha sonra bunu iki kişi daha takip etti,” diye özetliyor.

Ve şöyle devam ediyor: “Düştüğünde onu öldürdüklerini düşündük. Eğer başını çevirmemiş olsaydı, atış muhtemelen şakağına isabet edecekti. Duyulabilen en büyük bağırışlar podyumun arkasındaki tribünlerden geldi. Ama sonra, Gizli servis kollarıyla hepimize yere inmemizi işaret etti. ve kanlar içinde kalktığını gördük. Kurşun sağ kulağının üst kısmından geçmişti. Yumruğuyla kolunu kaldırdı ve bize iyi olduğunu söylediğini düşündük. Duyulmasa da bir arkadaşım dudaklarından okunduğunu söyledi. kavga (kavga). “Herkes çok şaşırdı.”

Pía dikkatini çeken konular arasında güvenlik sisteminden de bahsediyor. “İçeriye girdiğimizde gizli servis keskin nişancılarının nerede olduğunu hemen gördük. Bunları kamuoyundan çıplak gözle gördük. Yaşananlar göz önüne alındığında, tetikçiyi görmemiş olmaları dikkat çekici. Ayrıca girişte getiremeyeceğiniz eşyalarla ilgili bir kısıtlama listesi vardı ve sizi metal detektörüyle kontrol ettiler” diye vurguluyor.

Video

Pía Meritello, eski başkanın Pensilvanya'daki kampanya etkinliğine katılanlardan biriydi.

Onu çatıda gördüğünü iddia eden halkın bir kısmı, “Polise haber verdim ama benimle ilgilenmediler” dedi. VIP standı tavanla aynı yükseklikteydi Saldırganın olması gereken barakalar.

“Polis içeri girdiğinde saldırganı kovaladıklarını düşündük ama yaralıları çıkarmak için içeri girmişlerdi. Ölen kişi, 50 yaşındaki itfaiye şefi Corey Comperatore, sağlık görevlileri gelene kadar merdivenlerde öylece kaldı” diye anımsıyor.

Tahliye sırasında bazı kişiler olaylardan basını sorumlu tuttu. Seyircilerden “Lütfen kimse heyecanlanmasın, isyan çıkarmak için bize tecavüz etmeye çalışıyorlar” diye bağırdılar.

Yaşadıkların sende nasıl bir duygu bırakıyor? “Sanırım yaşananlar onu bir kez daha geleceğin başkanı rolüne yerleştiriyor; bu onu bir süper kahraman konumuna getiriyor, özellikle de bu kadar idolleştirilmiş bir kişi olduğu için” diye analiz ediyor.