UBA küresel sıralamada yükseldi ve Latin Amerika'daki ilk üniversite oldu

KristoY

Global Mod
Global Mod
Buenos Aires Üniversitesi, uluslararası üniversite sıralamasında yeniden yükseldi. Bu zaman tırmanış 24 pozisyondu İngiliz danışmanlık firması QS tarafından yapılan sınıflandırmada.

UBA geçti Dünya çapında 95'inci sıradan 71'inci sıraya yükseldi; ve geçen yıl bölgede birinci olan São Paulo Üniversitesi'ni geride bıraktı. Böylece, bölgesel düzeyde birinci sırayı yeniden kazanır, geçen yıl kaybettiğini. Dünyanın ilk 100'ü arasında UBA tek ücretsiz, büyük ve sınırsız giriş.

Arjantinli kadınlar arasında UBA takip ediliyor UCA (son zamanlarda 481. sırada), Austral (524), Nacional de La Plata (534) ve sonra diğerleri. Toplam Arjantin'deki 25 üniversite sınıflandırıldı; 16'sı kamu ve 9'u özel.

Önceki yıllarda olduğu gibi, Düşük bilimsel üretim ülkeye zarar vermeye devam ediyor: tüm Arjantin üniversiteleri Bu göstergeye düştüler ve hiçbiri dünyada ilk 1000 arasında yer almıyor.

Birincilik bir kez daha oldu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT – ABD)onu 4 sıra yükselen Imperial College London (Birleşik Krallık), ardından Oxford (Birleşik Krallık), Harvard (ABD) ve Cambridge (Birleşik Krallık) izledi.

MIT, art arda on üç yıldır birinci sırada yer alıyor.

Zor bir yıl

QS sıralaması şunlardan biridir: uluslararası alanda en çok gözlemlenen. Hepsinin arasında bu veAkademisyenlerin ve işverenlerin sahip olduğu algıya en çok ne ağırlık veriyor?: UBA'nın avantaj sağladığı kamuoyu yoklamaları.

“Arjantin, sıralamanın bu edisyonunda nispeten istikrarlı kalsa ve %12'lik küresel bir düşüş oranı kaydetse de, yükseköğretim sisteminin geleceği istikrarsız görünüyor. QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter, “Hükümetin fon kesintilerine ve kemer sıkma önlemlerine karşı son zamanlarda gerçekleşen kitlesel protestolar, Arjantin'deki devlet üniversitelerinin sosyal ve tarihsel öneminin altını çiziyor” dedi.

QS sıralamasını farklı ağırlıklara sahip farklı göstergelerden oluşturur. Geçen yıldan bu yana, bunlar: akademik itibar (%30 ağırlık), işveren itibarı (%15), öğrenci başına düşen öğretmen sayısı (%10), bilimsel üretim (%20), uluslararası öğretmenler (%5), uluslararası öğrenciler (5) %), istihdam edilebilirlik (%5), sürdürülebilirlik (%5) ve uluslararası araştırma ağı (%5).

Tedavi olmak için UBA dişhekimliği okulunda kuyruk. Fotoğraf: Luciano Thieberger

UBA, bu yıl dünya çapında 35. sıraya yerleşmeyi başardığı için büyük ölçüde sıçrama yaptı. akademik itibar; 38. sırada işverenler arasındaki itibar; ve 13. sırada istihdam edilebilirlik.

“Bunlar UBA'nın yıllardır uyguladığı çalışma planlarının güncellenmesi gibi politikaların sonucunu yansıtan rakamlar; stratejik alanlarda eğitim desteği; teknolojilerin öğretim sürecine dahil edilmesi, bilim ve araştırmanın uluslararasılaşması. Bu zamanla bizi özel işverenler tarafından çok iyi değerlendiriliyor”söyledi Zurna UBA Emiliano Yacobitti'nin rektör yardımcısı.

“Üniversitenin yürüttüğü tüm stratejiler bugün görülüyor Mevcut üniversite bütçesi tarafından tehdit ediliyor. Tek bir örnek vermek gerekirse, son teknolojiye sahip bir araştırma merkezi olan Ciudad Universitaria'daki Cero+Infinito binası, fon eksikliği nedeniyle temel operasyonel sorunlar yaşıyor. UBA'nın sürekli rekabet halinde olduğu dünyanın seçkin üniversiteleri yatırımı artırıyor” diye ekledi rektör yardımcısı.

Küçük araştırmaeylem

Her yıl olduğu gibi, QS raporunun yazarları Ülkenin düşük bilimsel üretimine dikkat çekiyorlarbu da üniversitelerin sıralamadaki yerini zedeliyor. Bu yıl, ağırlaştırıcı bir faktörle birlikte: UBA dahil tüm üniversiteler bu göstergede düştü ve hiçbiri dünyadaki ilk 1000 arasında değil.

UBA Veteriner Fakültesi'nde araştırma.  Fotoğraf: “UBA”
UBA Veteriner Fakültesi'nde araştırma. Fotoğraf: “UBA”

“Arjantin'in en azından son on yıldan bu yana karşılaştığı makroekonomik istikrarsızlığın çok fazla etkisi var. Bilimsel ve teknolojik gelişim süreçleri gerektirir dünyayla güçlü bir bağ. Araştırma mutlaka dolarla finanse ediliyor, temel olarak ihtiyaç duydukları malzeme ve ekipman ile araştırmacıların hareketliliği nedeniyle. Tüm bu maliyetlerin ülkemizde son yıllarda finanse edilmesi çok zorlaştı ve bu alandaki devlet yatırımlarındaki sistematik düşüşe de eklendi.” diye açıkladı Yacobitti.

Bu konu sorulduğunda QS'den Ben Sowter şunları söyledi: Zurna “Her kurum farklıdır ve onu geliştirmek için farklı alanlara odaklanmak gerekir. Ancak UBA'nın uluslararası araştırma ağını genişletme çabaları takip edilecek bir yol haritasıBir üniversitenin araştırma kapsamını ve akademik akranları arasındaki itibarını genişlettiği için.”

Diğer seçilmiş Arjantinliler

Arjantin üniversiteleri arasında UCA ikinci sıraya geri döndü QS sıralamasında. Mezun istihdam edilebilirliği ve öğretmen-öğrenci oranlarındaki iyileşmeler sayesinde geçen yıla göre 33 sıra yükselerek 481. sıraya yükseldi.

“QS'deki konumumuzu art arda altıncı kez geliştirerek özel üniversiteler arasında birinci sıraya yerleştik. “Öğrenciler bizi akademik kalitemiz, aldıkları kapsamlı insancıl eğitim, sunduğumuz yeni kariyerler ve işverenlerin hem yerel hem de uluslararası alanda mezunlarımıza yönelik olumlu değerlendirmeleri nedeniyle seçiyor” dedi. Zurna Miguel Angel Schiavone, UCA rektörü.

UCA öğrencileri.
UCA öğrencileri.

Üçüncü Arjantinli ise Austral Üniversitesi'dir. 524. sırada yer aldı. Bu üniversiteden, “Akademik itibar ve işverenler nezdinde Arjantin'deki 1 numaralı özel yönetim üniversitesi” olduklarını vurguladıkları bir bildiri paylaştılar.

“Mezunlarımızın çok çeşitli kariyer ve mesleklerde kalite ve performansı açısından kendimizi bir referans noktası olarak konumlandırıyoruz. Arjantin üniversitelerinin mesleki önyargısı, sıralamalara da yansıyan, biraz özel bir görünüme yol açıyor. Austral örneğinde, işverenler lisansüstü kurslardaki olağanüstü farklılaşmalarının farkındalar,” dedi Universidad Austral'dan Julio Durand.

Yacobitti açıklıyor UBA'nın yarattığı farkın nedenleri. ölçek ve kitlesellik üniversitemizin etkisi. Ayrıca baskın rol bilim ve araştırmaAlınan göstergeye bağlı olarak ulusal teknolojik sistemin %35 ila 38'ini kapsamaktadır. Bu da UBA'nın ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde öne çıkmasını sağlıyor.”

Ayrıca bakınız

Hükümet, Kirchnerciliğin var olmayan bir eğitimsel gelişmeyi duyurduğunu söylüyor: bunun nedeni

Hükümet, Kirchnerciliğin var olmayan bir eğitimsel gelişmeyi duyurduğunu söylüyor: bunun nedeni

Ayrıca bakınız

Hükümet, yaşanan şiddetli çatışmanın ardından üniversitelere müjde verdi

Hükümet, yaşanan şiddetli çatışmanın ardından üniversitelere müjde verdi