Samimi dünyalar. Japonya'daki bir değişimden sonra artık aynı değildim ve yanlış yerde doğup doğmadığımı merak ettim

KristoY

Global Mod
Global Mod
Öğrenim değişimimden döndüğümden beri Japonya'yı düşünmediğim tek bir gün bile olmadı. On dokuz yaşındaydım ve bu deneyim büyük bir zorluk olarak ortaya çıktı. Aşırı korumacı ebeveynlerimin çatısı altında yaşamaktan, hakkında çok az şey bildiğim veya hiçbir şey bilmediğim bir ülkede yaşamaya kadar. İlk defa yalnız kalacaktım ve orası herhangi bir yer değil, dinini, dilini, geleneklerini, insanlarını benim için sır sayan bir yerdi. Japonya ile ilişkilendirdiği tek sembol yemek çubuklarıydı.

Ayrıca bakınız

Düşünülmesi gereken mitler ve gerçekler

Arjantin'le kültürel farkı çok yüksek olan bir yerde kendimi bu kadar evimde hissetmeyi hiç beklemezdim. Bu deneyim memleketime döndüğümde sanki kendi kültürüme uyum sağlayamıyormuşum gibi tuhaf hissetmeme neden oldu.

Filtrele.  Lucía Bocalandro ve arkadaşı Chihiro'nun bu tür fotoğrafları arkadaşlar arasında yaygındır.  Yukarıda
Filtrele. Lucía Bocalandro ve arkadaşı Chihiro'nun bu tür fotoğrafları arkadaşlar arasında yaygındır. Yukarıda “Vay canına, güzel” gibi bir şey yazıyor

Kim olduğumu anlatarak başlamalıyım. Her zaman son derece çalışkan, disiplinli ve meraklıydım. Lisede ben bir klişeydim inek öğrenci: Onlarca biriktirmeyi seviyordum ve bir kuralı çiğnememin imkânı yoktu. Sporla pek anlaşamıyordum ve sıska görünümüm beni çirkin hissettiriyordu. Şimdi düşündümde, Geleneksel standartlara uymamak bende “farklı” olan her şeye karşı bir çekim yarattı. ve bu benim için bir meydan okumayı temsil ediyordu. Kafamdaki bu mantık muhtemelen bugün yaratıcı bir kariyer üzerinde çalışmamın nedeniydi.

On iki yaşımda ağır metal ve elektro gitarın hayranı oldum. Zaman geçti ve canlı oynamak sosyal açıdan gelişmeme yardımcı oldu. On altı yaşımda ilk erkek arkadaşım oldu ve görünüşüme daha fazla önem vermeye başladım. Ancak egzotik olana olan ilgim hiç değişmedi.

Japonya'yı Anlamak  Lucía Bocalandro'nun Nara şehrinde arkadaşları Vivienne ve Kotone ile birlikte denediği şey bu.
Japonya'yı Anlamak Lucía Bocalandro'nun Nara şehrinde arkadaşları Vivienne ve Kotone ile birlikte denediği şey buydu.

Üniversitede Tasarım bölümünden mezun olmak üzereyim ve gelecekteki mesleğimde en tutkulu olduğum şeylerden biri kullanıcıyı anlamaktır. Doğası gereği filozof, etrafımdaki dünyayı ve insanların davranışlarını anlamaya çalışıyorum. Öğrenci değişimi yapma fırsatı doğduğunda tereddüt etmedim: Hiç tanımadığım bir kültürle yüzleşmek zorunda kaldım. Kültürel ilgilerim her zaman Batı'ya odaklanmıştı, bu yüzden onu hemen reddettim. Üstelik çocukluğumda Asya'dan hiç bahsedilmemiş olması beni rahatsız ediyordu. Arjantinliler için Japon, Çinli veya Koreli olmak aynı şeydir. Japonya hiçbir zaman ilgi alanıma girmemişti ve kültürüne dair anlayışım sınırlıydı. Yavaş yavaş Japon olmanın ne demek olduğunu anlama konusunda takıntılı olmaya başladım. Bir Japonun dünya görüşü benimkinden nasıl farklıdır?

Mart ayının sonunda “Doğan Güneş Ülkesi”ne indim. Sakura –Japon kiraz çiçekleri– açmak üzere. Her şey kökten farklıydı: hiper teknolojik banyolar, maskelerin altına gizlenmiş yüzler, kare arabalar ve duyuların aşırı uyarılması. Otele kahvaltı yapmak için indiğim ilk sabahı hatırlıyorum; spor üniformalı yirmi Japon gençten oluşan bir grup tarafından çevrelenen tek yabancı bendim. Kendimi çok izlenmiş ve biraz da dünya dışı hissettim. İlk trene bindiğimde düzen ve uyum beni şaşırtmıştı; başkalarıyla bakışmak günah, susmak kutsalmış gibi geliyordu bana. Bazı nedenlerden dolayı her biri trende hareket etmenin doğru yolunun ne olduğunu çok iyi anladı. Zamanla Japonların mimetik bir yapıya sahip olduklarını, bağlam kodlarını çok iyi okuyabildiklerini ve çevreleriyle kendilerini kamufle edebildiklerini anladım.

Osaka şehri yakınlarında, Takarazuka adında sakin, kırsal bir mahallede, yaklaşık otuz kişiyi barındıran uluslararası bir rezidansta yaşıyordum. Japonya'da tanıştığım insanların büyük çoğunluğunun Arjantin'le tek teması bendim ve ülkemle ilişkilendirdikleri tek şey futboldu. Aruzenchin mi? –Japonca Arjantin– Messi!

Kısa sürede evlat edinen bir baba haline gelen Shinji sayesinde yurtta büyük bir aile gibiydik. Neredeyse yetmiş yaşındaydı, evin sorumlusuydu, bizimle yaşadı ve ihtiyacımız olan her konuda bize yardımcı oldu. Shinji en sevdiğim insanlardan biri oldu ve Japon olmakla ilgili stereotiplerimin dengesini bozan ilk kişi oldu. Dışa dönük, sevgi dolu ve çalışkan biri olarak her günü eğlenceli hale getirirdi. Bir gün ona bu yaşta çalışmaya devam etme konusunda onu neyin motive ettiğini sordum ve o da bana tüm hayatını anlattı. Tanınmış bir Japon şirketinde otuz yıldan fazla çalıştıktan ve covid nedeniyle istifa ettikten sonra, en sevdiği şeyi yapamadığı için büyük bir boşluk hissetti: insanlara hizmet etmek. Bu nedenle yeni yerini aramak için dışarı çıkmaya karar verdi. ikigai –varlık sebebi– ve bunu da rezidansın yöneticisi olarak buldu. Her zaman şunu söylerdi: “Fiziksel olarak yaşlı görünebilirim ama kalbimde hâlâ yirmi beş yaşında bir genç gibi hissediyorum ve zorluklarla yüzleşmek beni motive eden şey.”

Japonya'da hayatımın her günü kendimi onun kültürüne kaptırmak için yeni bir fırsattı. Kwansei Gakuin Üniversitesi'nde okudum; burada çağdaş Japonya hakkında din, cinsiyet rolleri, iş dünyası, eğitim ve aile sistemi gibi farklı perspektiflerden bilgi edindim. Bu, Japonlarla yaptığım sohbetler, gözlemci ruhum ve her türlü kültürel deneyimim ile birleştiğinde, yavaş yavaş Japonların ruhunu anlamamı sağladı.

Japonya birçok sosyolog tarafından kolektivist bir kültür olarak değerlendiriliyor ve ben bu yönün, toplumunu anlamanın anahtarı olduğunu hissediyorum. Bu, orada grubun çıkarlarının kişisel çıkarlara ve/veya arzulara üstün geldiği anlamına gelir: başkalarının bakışları ve sosyal hiyerarşiler ağır basar. Buna karşılık, toplumda barış ve uyumu korumak için iki temel değer olan düzen ve disiplin, eğitime erken yaşlardan itibaren aşılanır.

Finlandiyalı arkadaşım Patrick'le bu konu hakkında hâlâ bir yanıt alamadığım tartıştığımı hatırlıyorum. Bir yandan, kendinden önce başkalarını düşünmenin grup düzeyinde büyük faydalar sağladığını düşünüyoruz: şükran kültürü ve abartılı saygı, pratik omotenaşi (başkalarına hizmet etme sanatı)her şeyin gülünç derecede iyi çalıştığını ve dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olduğunu. Ancak, hayatlarını sevmedikleri bir işte çalışarak geçiren, ancak ölçülü olarak takip ettiğinizde mükemmel işleyen bir sistemin tutsağı olan birçok Japon'un mutsuz olmasının nedeninin bu aşırı kolektivist kültür olup olmayacağını da sorguluyoruz.

Geçenlerde Japon bir arkadaşımla görüntülü sohbet ettim ve ona Japonların neden bu kadar utangaç olduğunu düşündüğünü sordum. Ona göre başarısızlık korkusu o kadar büyüktür ki, utangaçlık bir koruma aracına, gözden kaçmalarını sağlayan bir kalkana dönüşür. Aynı zamanda güzellik standartlarından bahsederken çekici olanın başkaları gibi sistemin beklentilerine uygun şekilde davranmak, görünmek ve düşünmek olduğunu bana doğruladı. Örneğin iş arama aşamasında tüm gençlerin iş bulabilmek için saçlarını siyahın belirli bir tonuna boyadıklarını, çünkü kendilerinden beklenenin bu olduğunu belirtti. Doğal olarak koyu kahverengi saçlı olan kendisi, bu örtülü kuralı anlamamasına rağmen bundan kaçamadığını söyledi. Bugün hâlâ ideal dünyamda neye öncelik vereceğimi sorguluyorum: özgürlük mü, güvenlik mi? Gerçi… güvenlik olmadan özgürlük var mıdır?

En güzel anılarım Japonya'da kurduğum, nostaljiyle ve sevgiyle hatırladığım dostluklarla bağlantılıdır. Kısa ve yoğun ilişkilerdi ama benim hayatım için gerçekten önemliydi çünkü onlarla birlikte büyüdüm ve dönüştüm. Onlarda kültürlerarası bağlamlarda derin ilişkiler kurabilmek için şunu anladım: kişinin diğerinin kültürüne dair sahip olduğu tüm önyargılı fikirleri (basmakalıp fikirleri) unutması gerekir. Dünyayı ne beyaz ne de gri olarak görmeye başlamak ve onu çok daha geniş bir renk yelpazesinden anlamak gerçekten de Japonya'nın bana bıraktığı en büyük derslerden biri.

30 Temmuz iki bin yirmi üçte Japonya'dan ayrıldım. Arkadaşım Jonathan piyanosunda Tekrar Görüşürüz'ü çalarken ben de yurda veda ettim. Gözyaşları kaçınılmazdı, ülkeme dönmekten korkuyordum ve nedenini anlayamıyordum. Elbette ailemi ve arkadaşlarımı özledim ama kendimi Japonya'da bulmuş gibi hissettim.

Arjantin'e dönmek farklı hissettirdi. Sanki “Japon”muşum gibi farklıydım. Kendimi kaybolmuş hissettim, dünyam yıkılmış gibi hissettim. Kurduğum o anlamlı dostluklar artık yanımda değildi. Arjantin'e döndüğüm hafta, ilk erkek arkadaşımla olan ilişkimi on altı yaşındayken bitirdim. Bir anlık dürtüsellikle geçmişteki arkadaşlarımla yeniden bağlantı kurmaya çalıştım ama boşuna. İlerleyemiyordum; Kendi kimliğime yabancılaşmak canımı acıtıyordu. Geçmişte yaşıyordum ve sürekli merak ediyordum: Ya yanlış yerde doğmuşsam?

Sonra hatırladım. Beni çok etkileyen Japon felsefesi kavramı: ikigai. Batı nosyonu onu, sevdiğin işi yapmak, iyi olduğun şey, karşılığında para alabileceğin şey ve dünyanın senden istediği şey arasındaki uyumda bulunan varoluş nedeni olarak tanımlar. Ancak Japonlar için durum çok daha basit. Basitçe Her gün enerjiyle uyanmanızı sağlayan şey, sevmek ve amaç bulmaktır. hayatınızın her detayında. Shinji'nin bana çok iyi gösterdiği gibi, ikigai Yaşadığınız an'a göre değişir. Çocukken, üniversite öğrencisiyken ya da ebeveyn olduğunuzda sabahları uyanmanızı sağlayan şey farklıdır.

Yaşamın güzelliğinin, yaşamlarımızın sürekli dönüşümünde bulunduğunu anlayın. ikigai, Japonya'dan dönmenin bir gezinin sonu değil, birçok hikayenin başlangıcı olduğunu anlamamı sağladı. Kısacası, ilk başta doğduğum ülkeye dair hislerime dair bir kriz olarak sunulan şey, bugün beni hoş bir şekilde gururlandıran bir şeye dönüştü: Arjantinli olmak. kendimi bulamayacak mıyım ikigaimotivasyonum, kendi evimde mi?

Deneyimlediğim her şeyin benim bu ben olmama yardımcı olduğunu kesinlikle biliyorum ve bu yüzden kalbimin bir kısmı her zaman Japonya'da olacak. Çok büyük hayallerim var ve umarım bir gün onları gerçekleştirebilirim. Bugün kendimi her zamankinden daha uyanık hissediyorum ve bir sonraki adımı görmek için sabırsızlanıyorum. ikigai.

Lucia Bocalandro. Austral Üniversitesi'nde Tasarım Lisans öğrencisidir. Hikayeler anlatmayı ve sorular sormayı her zaman severdi. Girişimci ve deneyim tasarımı konusunda tutkulu, çalışmaları aracılığıyla kültürleri birleştirmeyi amaçlıyor. GOROM Derneği tarafından Latin Amerika'yı Japonya'ya bağlayan bir sosyal girişimcilik programı üzerinde çalışmak üzere seçildi. Daha sonra, eleştirilere karşı hoşgörülü olmasına yardımcı olan iki erkek kardeşten biri olarak dünyaya geldi. Müzik eğitimi ona dinlemenin önemini öğretti. Güzelliğin paylaşılan anlarda bulunduğunu düşünün.