Önemli bir moleküler biyoloğu kovdular

KristoY

Global Mod
Global Mod
Javier Milei Hükümeti tarafından terfi ettirilen Devlet çalışanlarının yeni işten çıkarmaları kapsamında, bu hafta sonu iş akdinin feshedildiğine dair bildirimler gelmeye başladı. Posadas hastanesinin 88 çalışanıBirçoğu millete bağımlı olan devasa sağlık merkezinden uzman doktorlar, sosyal hizmet uzmanları ve laboratuvar çalışanları. Sağlık Bakanlığı, bu kişilerin işte var olamama koşullarını ihlal ettiğini savundu, bu durumdan etkilenenler ise buna itiraz etti. Bunlar arasında, görevden alınması hastalıklı hastaların tespit ve takip çalışmalarının yürütülmesinde sorun anlamına gelen bir moleküler biyolog da bulunuyor. lösemi ve lenfoma.

Zurna Onunla konuşuyorum. İsminin gizli tutulmasını istedi ancak hikayesinin paylaşılmasına izin verdi. Birkaç on yıldır kendini çok az insanın yaptığı bir şeye adamıştır: hemato-onkolojik moleküler biyoloji. “Nedenini gerçekten bilmiyorum. Belki annem lenfomadan öldüğü içindir” diye paylaştı. 2013 yılında Posadas'a katıldı.

Patronu 2021'de emekli olduğundan ve bir iş arkadaşı da 2022'de istifa ettiğinden, işten çıkarıldığını öğrendiği Cumartesi gününe kadar, “Profesör Alejandro Posadas” Ulusal Hastanesi'nde numuneleri işleyen tek kişinin kendisi olduğunu söyledi. lösemi ve lenfoma hastaları. Görevi hem iyi hem de kötü tanıyı doğrulamak ve tedavi gören hastaları takip etmekten ibaretti. Hastalar çocuk, ergen veya yetişkin olabilir.

Garrahan Hastanesi bu konuda ülkenin referans merkezi olduğu gibi, geçen yılın haziran ayından bu yana Posadas (“VIP aşı merkezi” merkezi olma özelliğini bir kenara bırakırsak çok büyük itibara sahip bir sağlık merkezi olan bir hastane) çok küçük olmayan çocuklar için de aynı kategoriye sahiptir: Türkiye'deki ulusal referans merkezidir. ergen hemato-onkolojisi.

ama, bu bu tespitlerde uzman yeni kovuldu. Pazartesi öğleden sonra hastane yetkililerinin onun durumunu yeniden değerlendireceği söylendi. Hastane yönetimi ayrıca ekibin beş profesyonelden oluştuğunu garanti etse de, grubun geri kalanının başka uzmanlıkları da olacaktı.

Posadas Hastanesi, sözde “VIP Aşılaması” nedeniyle Kirchnerizm sırasında fırtınanın merkezindeydi. Fotoğraf: AFP.

Kadın, kendisini kovma yönündeki resmi iddialara karşı, bu mecraya Mart ayında kendisini dikkate almadıklarının dikkatini çektiğini söyledi. 40 saat çalışmasanki eksikmiş gibi. “Hiç kaçırmadım” dedi.

On yıldan fazla bir süre boyunca yıllık sözleşmeler imzalamak zorunda kalmıştı, ancak Ocak ayında, Ulusal Kamu Yönetiminin farklı alanlarındaki diğer çalışanlar gibi onun sözleşmesi de üç ay süreyle yenilendi.

“Ocak ayında sözleşmeyi imzaladığımda, görevim ve kıdemim göz önüne alındığında kategoride yükselmem yönündeki talebime yanıt verdiler. 'Ek 4' diye imzaladım. Ancak 'ek 3' olarak ücretlendirmeye devam ettim. Ayrıca saatlerdeki bu indirim de ortaya çıktı, şikayet ettiğim ve yanıt alamadığım iki konu” dedi.

Sonra hipotezleri düşünürken önemli olabilecek bir şeyi hatırladı: “Belki de bunu benim iki hafta geç kalmama dayandırdılar. 3 yaşındaki kızımın bahçesine uyarlama yaptırdım, özellikle izin verilen bir şey ve gerekçesi için tüm belgeleri sundum.

Sağlık Bakanlığı Posadas Hastanesi'ndeki işten çıkarmalar hakkında ne söyledi?

Cumhurbaşkanlığı yeni bir işten çıkarma uyarısı yapmasına rağmen, son saatlerde sosyal medyada dolaşan Posadas'ın 88 ihraç haberini Sağlık Bakanlığı açıklamadı.

Bilgileri kontrol etmek için yapılan istişarenin ardından Mario Russo liderliğindeki portföy, “Posadas Hastanesinde belirlenen sözleşmelerin yenilenmemesinin, yönetimden tespit edilen ciddi uyumsuzluklara dayandığını” açıkladı. Yardım Kontrolü İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen biyometrik sistemle.”

“Bunların arasında programlara uyulmaması, işe devamsızlığın yüksek olması, verilen görevlere uyulmaması ve diğerleri var” diye eklediler. Bildiği kadarıyla Zurnaİşten çıkarmalardan etkilenen diğer alanlar altyapı, bakım ve eczane oldu. Bakanlıktan “görevden alınanlar” güvencesi verdiler yüzde 2'yi temsil ediyor hastanenin sahip olduğu 4.500 çalışandan”.

Ayrıca şunu da açıkladılar: “1133/09 ve 2098/08 toplu iş sözleşmelerine göre iş günü günde 8 saathaftada 160 saat” ve “programa uygunluğun sağlanamadığı vakaların bulunduğunu” bildirdi günde 4 saat“, “bakım alanındaki çalışanlar için 4 milyon pesodan fazla maaşı temsil eden 200 aylık fazla mesai saatinin tahsil edildiği” ve ayrıca “tıbbi olmayan personele aylık 566 milyon pesodan fazla fazla mesai ödemesi tespit edildi” önceki yönetim.”

“Harcanan bu rakam asılsız fazla mesai“Hastanenin iki aylık ilaç alımına eşdeğerdir” diyerek Sağlık'tan karşılaştırdılar ve yazılı iletişimi kapattılar. Zurna “Sözleşmeleri yenilenmeyen acentelerin devamsızlıkları ve programlarına uymamaları kurumun normal işleyişini riske atıyor.”

Hastane yönetiminden “Bu çalışanlar bu yılın haziran ayında işe başlayacaklarını bildirdiler” dediler. sadece 40 gün“.

Ulusal sağlık yönetiminde paradokslar

Paylaşılan vaka, kendi alanında tek başına, ciddi miktarda iş yüküyle günlük görevi yerine getiren bir araştırmacının vakasıdır. Tatil yapmanın veya hastalanmanın her zaman sorunlu olduğunu söyledi. İşten çıkarıldığını öğrendikten iki gün sonra, biraz öfkeli ama nispeten sakin bir tavırla, “Onların yerine monotributistleri işe aldılar, ancak her zaman iyi değillerdi veya deneyimleri yoktu” diye açıkladı. Arjantin kamu sektörünün paradoksal hayal kırıklıklarını anlayan biri olarak.

Ve çelişkili bir şekilde bu işten çıkarmalar, Posadas Hastanesi'ne önemli katkılarda bulunan Natalí Dafne Flexer Vakfı'nın 30 yıllık çalışmasının anısına düzenlediği büyük partiden yalnızca bir hafta sonra biliniyor.

Etkinlik Sheraton Oteli'nin Libertador Odası'nda gerçekleşti ve gazeteciler Mario Massaccesi ve Sandra Borghi ev sahipliği yaptı. Amaç, Posadas Hastanesi'nde Ergenler ve Kanserli Gençler için Farklılaştırılmış Bakım Hizmetinin inşası için fon toplamaktı.

Ancak öğrenilebileceği gibi, Posadas Hastanesi yetkililerine yukarıda bahsedilen işten çıkarmayla ilgili olarak laboratuvardan bilgi verilmişti. moleküler biyoloji bölümü kaldırıldı hemato-onkoloji.

Görünür bir başka paradoks da bu yeniliğin yalnızca bir gün sonra ortaya çıkmasıyla ilgilidir. 11.000 kişi Yıllardır hazırlandıkları zorlu bir sınavda, 2024 yılı için boş olan 4.657 hemşirelik pozisyonu tartışılacak. Ayrıca 1.125 hemşirelik pozisyonu da 400'den az uzmanlık pozisyonunu kapsayacak şekilde yapılacak; ve Sağlık Bakanlığı tarafından Pazartesi günü erken saatlerde duyurulduğu üzere Arjantin topraklarındaki 169 boş pozisyon için 151 biyokimya.

Bu testlerde büyük beklenti var çünkü sağlık sisteminin en büyük sorunlarından biri, eksikliğin en hassas alanlara dokunduğu kamu hastanelerindeki doktor eksikliği. Bakanlık bu eksikliğin giderilmesi için illerle koordinasyon sağlamaya çalışacağını söylüyor.

Karşı uyumsuzluk iddiaları Öte yandan Hükümet tarafında, yakın geçmişte olduğu gibi, farklı ihraç vakalarına ilişkin, her zaman resmi argümanlarla açıklanamayan iddialar ortaya çıkıyor. Bu vakalardaki mağdurlar böyle bir ihlalin olmadığını, hatta öne çıktılar özellikle işinde.