Mar del Plata'da üç balıkçının trajik kazası

KristoY

Global Mod
Global Mod
Nicolás Banza (37)Balıkçı teknesi kazasından sağ kurtulan tek kişi Mar del Plata, gece yarısı irkilerek uyanır, hızla ışık anahtarını arar ve açar. Sol kolunu uzatıyor, karısının vücuduna dokunuyor, onun içeride olduğunu görüyor ve bu onu sakinleştiriyor. Kendini güvende görerek yavaş yavaş sakinleşmeye başlar.

Zaten gün içinde bile birkaç kez başına geldiğini söylediği gibi, saatlerce hayatta kaldığı açık denizlerde gecenin kapalı karanlığında hissettiği soğuğun aynısını bir kez daha hissetti. Balığa çıkan teknenin tamamen batmadan önce yüzer halde kalan kısmı.

Proa al Sol II teknesinin pruvasında dengede duran Banza'nın bu görüntüsü, gece yarısından sonra onu kurtarmaya gittiğinde Donanma Bölgesi helikopterinden gelen bir kamera tarafından kaydedildi. Kızılötesi görüntüleri kaydeden termal görüntüleme kamerası olmasına rağmen kurtarma siyah beyaz görünüyor, kırmızı renkte hiçbir şey görülmüyor: soğuk gibi, vücudunda bir sıcaklık tespit etmedi.

Batmayı soruşturan federal davada ifade verirken ve olanları anlatırken, “Her saniye boğulacağımı ya da soğuktan öleceğimi düşünüyordum. Hipotermiden. Hissettiğim soğuk tarif edilemez bir şey” dedi. Cumartesi öğleden sonra yanlarında gemi kazası geçirdiğinde onlara. Martin Parodisi (41)dümenci ve teknenin sahibi (ilk kez onunla çıkıyordum) ve arkadaşı İvan Kohen (49)“Pela” olarak anılan kişi. İkisi de kayıp.

Martín Parodi (41), Mar del Plata'da kaybolan balıkçı.

Banza, Kohen'in battığını gördüğünü, ona yardım edemediğini, cankurtaran aramaya gittiğinde Parodi'nin ortadan kaybolduğunu söyledi. Kolaylık olması açısından, balık tutarken bunları giymezler ve giymeleri zorunlu değildir. Daha önce Parodi, Donanma Bölgesi tarafından yayınlanan acil durum alarmını uydu iletişim cihazından yayınlamayı başarmıştı. Ondan sonra onu bir daha görmedi.

5,90 metre uzunluğunda ve 200 HP motorla çalışan Proa Al Sol II teknesi, Mar del Plata sahiline 56 kilometre açıkken su almaya başladı. “Her şey çok hızlı gitti“dedi Banza.

“Harika bir balık tutma günüydü, mutluyduk, zaten ertesi gün geri dönmeyi düşünüyorduk. Bir anda ambarda biraz su kaldı, 20 litrelik kovayla onu dışarı çıkarmaya başladım ve hemen su bana ulaştı. Su çok ağırdı, ben kovayı çıkarırken beş kişi içeri girdi. Yakaladığımız her şeyi, ağırlık olan ne varsa denize attık” dedi.

Iván Kohen (49), Mar del Plata'da kaybolan balıkçı.
Iván Kohen (49), Mar del Plata'da kaybolan balıkçı.

Onlar vardı sintine pompasında sorun var öğle vakti çözüldü. Artık işe yaramadı. Suyu almaları mümkün değildi.

Sakin bir gün olmasına rağmen o saatlerde (akşam 21.00'den sonra) deniz biraz hareket etmeye başladı, öyle ki kıçtan gelen birkaç dalga tekneyi tamamen sular altında bıraktı. Yayı gökyüzüne dönük olacak şekilde dikey hale gelinceye kadar battı.

“Bizi batıran üç dalga vardı. Sonuncusu bana çarptı ve orada kaptan Martín'in '!' diye bağırdığını duydum.Batarız, ölürüz, ölürüz!' ve orada suya atlıyorum, Iván da yeleksiz atlıyor, tamamen karanlık ve tekne gittikçe daha hızlı batmaya başlıyor, yüzüyorum, birkaç kulaç atıyorum ve pruvanın hâlâ yüzdüğünü görüyorum. “Elimden geldiğince geri döndüm, Iván'ı yakalamaya çalıştım ve battığını gördüm, elleri, baloncukları gördüm ve hiçbir şey yapamadım… Orada kaldım, sessizlik, soğuk, karanlık Korku, hep birlikte” dedi.

Video

Valilik gemileri ve Arjantin Donanması Mar del Plata'da batık gemiyi arıyor. Kayıp iki balıkçı var.

Can yeleğinin olmamasının yanı sıra fazladan bir karşı ağırlığı da vardı. Ayaklardan göğse kadar uzanan, kayışlarla ayarlanan, suyla dolduğunda dibe doğru çekmeye başlayan bir takım elbise.

“Korkuluğa yaklaşmak istedim ama onu yakalayıp çizmemin bağlarını çözene kadar bunu başaramadım. Soğuk korkunçtu. Bir anda bacaklarımı hissetmeyi bıraktım, ayak bileğime dokunuyordum, hissedemiyordum, suyla temas etmemek için yukarı çıkmam lazım diye düşündüm ve yuvarlak bir hayata ulaşmaya çalıştım. Tekneye sabitlenmiş koruyucuyu çıkaramadım ama tırmanmama yardımcı oldu” diye ekledi.

“Orada hiçbir şey yok, gece ve yıldızlar, her şey karanlık. Çığlık atıyordum, kimse cevap vermiyordu. Kendimi sakinleştirmeye çalışıyordum, ölmek istemedim. Nerede olduğumu bilmiyordum, bu kadar uzakta olduğumuzu bilmiyordum, tüm bu süre boyunca öleceğimi düşündüm ve Cennetteki kardeşim Cristian'dan bana yardım etmesini istedim. Ama zaten hafif bir rüzgar estiğinde her darbede düşecekmiş gibi görünüyordu.”

Video

Bu sabah oldu. Operasyon Valilik tarafından gerçekleştirildi. İki kişi kayıp.

Valilik, uyarıyı alır almaz bölgedeki gemileri tespit etti ve Quequén'den yola çıkan NKR Alice adlı ticari geminin olay yerinden çok uzakta olmadığını gördü, ancak yaklaşmak için rotasını değiştirmek zorunda kaldı. . Banza uzakta küçük bir ışık gördü ve aklına gelen ilk şeyin başının belada olduğu ve buranın Punta Mogotes deniz feneri olduğu olduğunu söyledi.

Çok geçmeden daha fazla ışık göründü, bunun bir gemi olduğunu keşfetti ama onu görmelerinin imkansız olacağını düşündü. Sonunda, güvertedeki takipçileriyle birlikte onu aradıkları için onun için orada olduklarını fark etti. Işık huzmelerinden biri onu buluncaya kadar saydı ve sonra çok uzun iki korna sesi duydu.

Ancak 199 metre uzunluğundaki konteyner gemisi Alice kurtarma manevrasını yapamadı. Helikopterle gelen Valiliği beklemek zorunda kaldı. “Bana sarı bir çanta attılar, ne olduğunu bilmiyordum, atlamadım. Sonra bana bunun şişme bot olduğunu söylediler” dedi. Enkazın etrafında diğer iki adamı aradılar, sonra geri dönüp üzerine bir projektör tuttular.

Valilikteki Federal Savcılıkta ifade verdi ve yerel medyaya bazı röportajlar verdi. Bu notların ilkinde haber programının tarihçisine Kanal 10 Kameranın ışığını önden görmenin helikopterden gelen ışık halesini, soğuğu ve denizin ortasında yalnız kaldığı saatleri görmeye benzediğini söyledi. “Hala şoku atlatamadım. Tekrar tekrar orada olduğumu hissediyorum” diye açıkladı.

Nicolás'ın bir ilişkisi var ve 5 yaşında bir oğlu var. Şubat ayından beri Mar del Plata'da yaşıyorlar. Ailesi ona ne olduğunu öğrendiğinde Temperley'den geldi. Altı yıl önce Comodoro Rivadavia'da yaşanan kafa karıştırıcı bir olayda bir başka oğulları Cristian'ı kaybetmişlerdi. Kardeşi “O benim meleğim” diyor.

“Ve hayatımdaki diğer olaylarda olduğu gibi oradaydı” dedi Zurna-. Biliyorsunuz o saatlerde siyah bir kuş daireler çiziyordu, üç kez gelip ayın sudaki yansımasıyla önüme kondu. Üçüncü kez geldiğinde kanadıyla suratıma vurup uyandırdı, uyuyakalmış gibiydim, yoksa soğuktan mı bilemiyorum. Forest'ı kardeşime aradım ve şöyle dedim:Guacho, Forest, beni uyandırdın'. “Bana ipi fırlatanın o olduğunu biliyorum.”