La Rural'da hangi işler sunuluyor ve daha iyi bir gelecek arayanların hikayeleri

KristoY

Global Mod
Global Mod
Kırsal bölgeye girmek için uzun bir insan kuyruğu bekleniyor. Birçoğu sabah yediden beri oradaydı. Çoğunluğu yeni iş arayan gençlerdir. Büyümeye ve hayatlarını geliştirmeye devam etmek için başka bir fırsat. Kolay değil; talipler çoktur – sıra Sarmiento boyunca uzanır – ve sadece 82 şirket yeni personel almak istiyor BA İstihdam Fuarı'nda. İhtiyaç çıplak gözle görülüyor. Kriz, uyum ve işsizlik sert bir şekilde vuruyor ve bu, daha iyi bir gelecek isteyen birçok insanın yüzünde açıkça görülüyor.

Nicolas Flores de onlardan biri. 21 yaşındadır. Ailesiyle birlikte Escobar'da yaşıyor ve Pedidos Ya'da teslimat şoförlüğü yapıyor. Daha önce başka işleri vardı. Hepsi siyah. Sabah sekizden beri sırada bekliyor; başka bir şeyi başarmaya hevesli. Daha iyi bir şey. Fabrika işçisi olmak ya da güvenlik görevlisi olarak çalışmak istediğini söylüyor (zaten yaptığı bir şey). Eserler günde on bir saathaftanın altı günü. Kazanç 600 bin peso ayda bir yaşıyor ve ailesiyle birlikte yaşıyor. Sahip olduğu iş yüküne rağmen Kinesiyolog olmak istediği için Tıpta CBC okuyor. Nicolás, “Umarım ihtiyaçlarımı karşılayan bir şey bulabilirim. En iyisi Escobar'da çalışabilmem olurdu. Ancak çalışmak için her gün Başkent'e gelmek zorunda kalsaydım sorun yaşamazdım” diyor. imanı var. “Bir şeyler çıkacak.”

Nicolas (21) CBC okuyor ve operatör olarak iş istiyor. Fotoğraf: Luciano Thieberger.

Başvuru sahipleri sadece daha iyi bir iş aramakla kalmıyor, aynı zamanda kaybettiklerini geri kazanmaya da ihtiyaç duyuyorlar. Jorge Smoilis (31), yardım etmek istediği ailesiyle birlikte yaşadığı San Martín'den La Rural'a geldi. Asperge Sendromu hastasıdır. “İş konusunda zor zamanlar geçiriyorum. Umarım bu bana kapılar açar ve kişisel olarak gelişebilirim çünkü bu yıl oldukça zor bir dönemden geçiyorum.” Her gün bir tenis kulübünde çalışıyor ve istifa ediyor. “Bana çok az vurdular ve ortam benim için iyi değildi” diyor. Sterilizasyon teknisyeni olarak iş bulma umuduyla fuara geldi. “İçimde şiddete neden olmayan bir şey, bu çok huzur verici. Mümkünse pazartesiden cumaya. İyi bir maaşla eve katkıda bulunabileyim” diye ekliyor.

Jorge (31) Asperger hastası. Kötü bir ekonomik durumdan geçiyor. Fotoğraf: Luciano Thieberger.
Jorge (31) Asperger hastası. Kötü bir ekonomik durumdan geçiyor. Fotoğraf: Luciano Thieberger.

Jorge'nin aile ortamı pek iyi değil. Sadece maddi sorunlar yok: Anne kanser ve ona bakmak zorundayız. Üstelik babası emekli ve emekli maaşı ona yetmiyor. “Yaşamak için elimizden geleni yapıyoruz. Oldukça zor bir süreçten geçiyoruz.”

Yanet bir öğretmendir ancak yönetici olmak istemektedir. Fotoğraf: Luciano Thieberger.
Yanet bir öğretmendir ancak yönetici olmak istemektedir. Fotoğraf: Luciano Thieberger.

Diğerleri alanları değiştirmek istiyor. “Ben bir ilkokul öğretmeniyim ve başka iş fırsatları aramaya geldim.” Yanet Podesta'nın yorumu (36). Bir okulda yedek öğretmendi ve görev değişikliği sona erdi. Beş aydır çalışmıyor ve yeni bir iş fırsatı arıyor. “Eğitim sektörüne geri dönmek istemiyorum. Başka türde bir iş bulmak isterim. Belki daha idari açıdan” diye açıklıyor.

Ayrıca eğitim görmelerine olanak sağlayacak bir iş bulması gerekenler de var. Brenda Giménez (22) bir hafta önce bir Movistar ajansında ticari danışman olarak istifa etti. İngilizce öğretmenleri okuyor ve ona programlarını vermediler. Uzun saatler çalışıyordu ve okula pek vakti yoktu. Bunu almak bir yıl sürer. Ancak antrenmanlara devam edeceğini duyurdu. Bu nedenle hem kendinizi geçindirmenize hem de ders çalışmanıza olanak tanıyan daha esnek bir işe ihtiyacınız var. “İdari bir şey arıyorum” diye tekrar doğruladı. Ortağıyla birlikte Morón'da yaşıyor. “Sayfalarca özgeçmişimi etrafa saçıyordum ve internette birkaç röportaj yaptım.” İş bulmanın o kadar da zor olmadığını söylüyor. “Aramanız gerekiyor, başka bir şey değil.” Brenda, uluslararası bir şirkette tercüman olarak bir pozisyonun hayalini kuruyor. “Umarım alırım. Belki bugün şansım yaver gider” diyor.

Brenda (22) işinden ayrıldı ve okumasına olanak sağlayacak bir iş arıyor. Fotoğraf: Luciano Thieberger.
Brenda (22) işinden ayrıldı ve okumasına olanak sağlayacak bir iş arıyor. Fotoğraf: Luciano Thieberger.

Bunların hepsi yeni bir iş ya da daha iyi bir çalışma alanı arayan gençler değil. İşsiz orta yaşlı başvuranlar da var. Rafael Velásquez beş yıl önce Venezuela'dan geldi. Orada Beden Eğitimi öğretmeniydi. Burada büfelerde ve başka yerlerde çalıştı. Kızıyla birlikte Flores'te yaşıyor ve beş ay önce okuldan atılmış. Birikimleriyle geçiniyor. Sakin olduğunu söylüyor. “Her zaman umudum var. Umutsuzluğa kapılmıyorum. Şimdilik biriktirdiklerimle yaşayabilirim.” Her ne olursa olsun bir iş bulmak için fuara gitti. “Hangisi olduğu önemli değil. Çalışmak istiyorum.” Yüzünde en ufak bir endişe belirtisi bile yok. Gülümseyerek ve yalnızca Karayiplilerin sahip olduğu mutlulukla, eninde sonunda işe döneceğine dair güvence verdi. “Umudumu asla kaybetmem. İki elim, iki ayağım var. Her şeyi yapabilirim. Bir şeyler bulacağım” diyor.

Şehir Hükümetine göre, bu yıl katılımcı şirketler teklif veriyor 1.500'den fazla iş. İş teklifi sunan firmalar arasında otel, gastronomi, ilaç, gıda ve giyim zincirleri; lojistik, teknoloji, turizm, İK ve sağlık.

BA İstihdam Fuarı, ilk işini veya yeni bir yön arayanlar için tasarlandı. Bu çerçevede yaklaşık 10.000 genç, başarılı bir özgeçmiş için CV oluşturma, iş görüşmeleri ve hikaye anlatımı gibi konulardaki işe yönlendirme atölyelerine katılma fırsatı buldu.

Buenos Aires Hükümeti başkanı Jorge Macri, bu Çarşamba günü Expo'nun açılışını yaptı ve şu güvenceyi verdi: “Şehir Hükümeti olarak iş yaratmada bir köprü olmak istiyoruz. Onu arayanlarla onu üretenleri birleştirmek istiyoruz. Bu, toplumun muazzam bir çaba harcadığı ve mümkün olan en kısa sürede yanıt vermemiz gereken bir an.”