Kredi davasıyla benzerlikler ve rahatsız edici son

KristoY

Global Mod
Global Mod
Sayfadaki kapaklardan birinde “Daha yaşlı ve hala arama yapan çocuklar” yazıyor. Kayıp Çocuklar Arjantin. Pek çok çocuk yüzü arasında, Marina Fernanda Aragunde33 yaşında olması gereken ama 1995'te henüz 4 yaşındayken ortadan kaybolan kişi. Onun davası örgütteki en eski vaka ve ipuçlarıyla doluydu ama hepsi yanlıştı. ortaya çıkışından bu yana kendine ait bir elbise giyen bir kafatasıama iki yıl boyunca kendisi gibi davranan bir kadına kadar ortadan kaybolan kişiyle değil.

“Benim için vakayı takip etmek çok zor. borççünkü var kızımınkiyle pek çok benzerlik“diyor kızın annesi María Beatriz Aragunde başlangıçta. 1995 yılının ilk haftalarıydı. 4 Ocak'ta Marina 4 yaşına basmıştı ve bunu babasının Marcos Paz'daki evinde kutlamıştı. 1 Şubat günü aynı yerde kız bahçede oynuyordu ve bir andan diğerine ortadan kayboldu. Beatriz açıklıyor Zurna Aynı gün erkek kardeşi onları evine davet etmeye geldi. Hamakta oynayan küçük kızını aramak için koştu ama o gitmişti.

“O an korkmadım. Ortadan kaybolabileceğini hiç düşünmemiştim, yandaki evde olduğunu ya da kediye süt vermeye gittiğini ya da yaramazlık yaptığını düşündüm. O zamanlar korku içinde yaşamıyorduk, çocuklar her yerde oynayabilirdi. Şimdiki gibi değildi” diye açıklıyor Beatriz.

Bazıları, kıza sevgiyle verilen isimle “Culi”yi arıyordu 500 Buenos Aires Polis memuru köpeklerle, taktik dalgıçlarla, piyade personeliyle ve hatta helikopterlerle. Durmaksızın aradı ama yine de bir sonuca varamadı. “Köpekler köşede izlerinin kaybolduğunu işaret etti” diye anımsıyor ve Polisin ifade alırken çok fazla araştırma yapmadığını garanti ediyor.

Aile içi şüpheler

Saatler geçmiş, sarı saçlı kız ortalıkta görünmemişti. Beatriz, o öğleden sonra attığı adımları, kimlerin geçtiğini, nerede olduğunu, Marina'nın ne yaptığını kafasında defalarca tekrarlamaya başladı ama düşünceleri onu başka yere götürdü. “Culi”nin doğum gününde.

“Marina'nın baba tarafından büyükbabasının bir tanıdığının kutlamaya geldiğini ve o gün birçok fotoğraf çekildi Hatta ondan bunları istediğimde evinin sular altında kalması nedeniyle artık elinde olmadığını söyledi. O gün neden geldiklerini hiç anlamadım ama onları da sorgulamadılar” diye anımsıyor.

Marina'nın, peluş hayvanının ve elbisesinin görüntüleri.

Bazı tanıklar Marina'nın bir kişi tarafından götürüldüğünü belirtmişti. beyaz trafik. Tesadüf eseri eski kayınpederinin tanıdığının da benzer bir aracı vardı. “Bir ara kızımın baba tarafından dedesi babasına şöyle dedi: 'Git ve şikayette bulun, ama dikkatli ol çünkü başımıza ne geleceğini bilmiyorsun.''” diyor ve şunu ekliyor: “Onun ve Polisin kızımın kaybolmasına karıştığına inanıyorum. “Marina'nın baba tarafından büyükbabasının polisle birlikte geceleri ve uzun saatler boyunca kendini barına kilitlediğini asla unutmayacağım.”

Beatriz kızının durumunu medyaya aktarınca şikayetler gelmeye başladı. tehdit çağrıları aramaya devam etmesi halinde yeğenlerini öldüreceklerini söyledi. Bu kadar çok çağrı arasında biri polistendi ve ondan “kızının kalıntılarını buldukları için” bir yere gitmesini istediler. Marina uzaktan o günün kaotik ve dramatik olduğunu fark ediyor.

“Girdiğimde oradaydı sarı saçlı ve lacivert elbiseli bir kafatasıBunlar onun kıyafetleriydi ama içinde kaybolduğu kıyafetler değildi. Bu tam da babasının büyükbabasının Marcos Paz'daki evindekinin aynısıydı. Ve açıkça görülüyor ki bu iskelet kalıntıları ona ait değil” diyor.

Hazır Fotoğraf Clarín.  Marina ve Fernando Esquivel, Marina'nın kaybolduğu evde.
Hazır Fotoğraf Clarín. Marina ve Fernando Esquivel, Marina'nın kaybolduğu evde.

Görünüm giderek bulanıklaşıyordu. Marina hâlâ ortaya çıkmadı. Umutsuzluk ve ıstırap arasında, aynı yılın Eylül ayında, kızın babası ve baba tarafından büyükbabası Fernando ve Horacio Esquivel, bir çetenin üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandı. işyerlerini soydular ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptı.

“Marina küçüktü ama çok uyanıktı. Bu yüzden onu götüren kişinin bir tanıdık olduğunu düşünüyorum. Tam adını biliyordum. Annesi “Çok uyanıktı” diyor ve sürekli tekrarlıyor Zurna.

Umut ve iki yıl süren bir aldatmaca

Hikayeyi yeniden kurgulayıp yeniden anlatmaya çalışırken Marina Beatriz'in sesi kırılıyor. Yıllar geçti ama acılar hala devam ediyor. Şu anda iki çocuğu var. Her ikisi de bu mücadelede sizin desteğinizdir. Hatta en büyük kızının küçükken okula gittiğinde üniformasının cebinde daima Marina'nın bir fotoğrafının bulunduğunu söylüyor. Bu kadar genç yaşta bunun kız kardeşini bulmasına yardımcı olabileceğini anlamıştı.

İlk resim, kızının şu anda olacağı yaştaki Marina Beatriz'i gösteriyor.  İkincisi Marina Fernanda'nın kaybolduğu zaman.
İlk resim, kızının şu anda olacağı yaştaki Marina Beatriz'i gösteriyor. İkincisi ise ortadan kaybolan Marina Fernanda.

Sosyal ağların gelişiyle Mariana, çocuklarının yardımıyla 15.000'den fazla takipçisi olan “Marina Fernanda Aragunde'yi Arıyoruz” adlı bir Facebook sayfası oluşturdu. Yayınlarda onu en son gördüğü zamanı, kaybolduğu andaki fotoğraflarını ve yüzünün gelişimini anlattı.

Her şey kaybolduğunda, onca umut ve cesaret mesajı arasında, Valeria Ziggiotto. Onun kızı olduğunu iddia etti ve ona her şeyin “hesaplaşma için” olduğuna dair güvence verdi. Bu çok duygusal bir buluşmaydı ve iki yıl boyunca Marina için onun kendi kızı olduğuna ve nihayet yeniden bir araya geldiklerine dair hiçbir şüphe yoktu.

15.000'den fazla takipçisi olan
15.000'den fazla takipçisi olan “Marina Fernanda Aragunde'yi Arıyoruz” isimli Facebook sayfası.

“Bir gün bana birinin ona bunu söyleyip söylemediğini sordu. 'O bigudileri senden çalacağım, o bigudiler benim' . Ve evet, vaftiz annesi ona öyle söylemişti. Başka bir defasında oyuncaklar hakkında konuşuyorduk ve hiç bahsetmediğim bir tane vardı ama o hatırladı ve o da sarı üç tekerlekli bisiklet. Daha sonra bana elini bir kez yakıp yakmadığını sordu ama ben hatırlamıyorum ve bir akrabam bana bunun olduğunu ve onu iyileştirdiğimi söyledi. “Bana tüm bunları anlattığında donup kaldım” diye anımsıyor. Zurna.

Hayal kırıklığı ve saçmalık iki yıl sürdü. Her ikisine de biri Rosario'da, diğeri Houston, Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilen iki DNA testi yapıldığında sona erdi. “Bu bana çok çaresizlik verdi, iki yıl boyunca kendimi kandırdım ve Kızımı bulduğumu sanıyordum. Görüntülü görüşme yaptığımızda en küçük oğlu bana şunu söyledi: 'Bela seninle ne zaman buluşacağım'. Ya da DNA almaya giderken trendeyken bacaklarımın üzerinde uyuyakaldı ve ben de kızımın yanımda olduğunu sandım” diyor, sesi neredeyse kırılıyor.

Marina Beatriz, kızından kalan elbise ve oyuncak hayvanla.
Marina Beatriz, kızından kalan elbise ve oyuncak hayvanla.

Ancak Marina, Valeria'nın bu kadar kesin verileri nereden elde ettiğini merak ediyor. Bu kadar şeyi nasıl biliyorsun? Marina'yla hiç tanıştın mı? Kadın bir daha asla mahkemeye başka bir DNA yaptırmaya gelmedi. Ayrıca onu ifadeye çağırmadılar. Dava, Luis Marcelo Giacoia başkanlığındaki 1 Nolu Mercedes Garanti Mahkemesi'nde görülüyor ve şu şekilde etiketlenmeye devam ediyor: kaçırılma iddiası

“Kızımı hatırlamak çok zor ama unutulmamaları için gerekli. Annemin ona verdiği elbiseyi ve oyuncak hayvanını hâlâ yanımda taşıyorum. O hayatta ve ben onu aramaya devam edeceğim” diyor Marina sonunda.