Hükümet devlet üniversiteleriyle anlaşma yaptığını duyurdu: Hangi bütçe kalemlerini artırdı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Yürüyüşün, Buenos Aires Üniversitesi ve diğer ulusal üniversitelerin bütçe kesintilerine ilişkin bir başka protesto gösterisiyle Hospital de Clínicas'ta kucaklaşmayla sona erdiği gün, Hükümet Perşembe gecesi bir duyuruda bulundu: yeni fonlar içeren anlaşma bu, çatışmayı çözmek şöyle dursun, çatışma gününe giden yolda hafifletici bir etki olacaktır. 23 Nisan'da rektörlerin onayladığı gösteriler.

Beşeri Sermaye Bakanlığı tarafından Mart ayında sunulan işletme bütçesindeki yüzde 70'lik artışa, Mayıs ayı için aynı yüzde 70 daha eklenerek ayda 14.224.732.213 pesoya ulaşıldı ve ilk tahsis olan 5.926.971.777 pesoya göre toplam yüzde 140'a ulaştı. bütçelendirilmiş, 2023'ten beri dondurulmuş.

Ulusal üniversitelerdeki “işletme giderleri” Toplam bütçenizin yalnızca yüzde 10'unu temsil ediyorlarmaaşlarda kalan çoğunluğa karşı. Bu bütçe kısmı, Hükümetin ikinci bir güncelleme verdiği kısımdır.

Başka bir emirle ve bu perşembe günü Hospital de Clínicas'ta yapılan protestolara paralel olarak Hükümet başka bir maddeyi güncelledi, bu maddeyi istisnai olarak. “A olağanüstü oyun ihtiyaçlarını karşılamak için üniversite hastaneleri 14.403.479.661$”, Eğitim Bakanlığı'nın bağlı olduğu Sandra Pettovello başkanlığındaki portföy olan Human Capital'i bildirdi. Bu fonlar sadece bu seferlik.

Ancak rektörleri bir araya getiren Ulusal Üniversitelerarası Konsey (CIN), her ne kadar “diyaloğun kalıcı anlaşmalara ulaşmanın yolunun şüphesiz olduğunu” vurgulasa da, Tedbir ve çağrılan yürüyüşe devam ettiklerini ileri sürdüler 23 Nisan Salı günü için.

Bu arada Hükümet, “toplumun talep ettiği değişiklikleri” ilerletmek için CIN'i toplantıya çağıracağını duyurdu ve “amacının” kaliteli üniversite eğitimi sağlamak” olduğunu vurguladı. Orada rektörler duyurulan oyunların ayrıntılarını öğrenmeyi umuyorlar.

Buenos Aires Üniversitesi'nde protesto. AP Fotoğrafı

Ancak Hükümet, Ulusal Üniversitelerle mutabakata vardığını söylediği bir noktayı bildirdi: “bir ortak denetim bu iyileşir ve Mevcut denetim sistemlerini iyileştirin24.521 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 2. maddesinde belirttiği gibi. Bu husus UBA yetkililerine doğrudan bir iddia gibi göründü.

Beşeri Sermaye Bakanlığı'ndan üniversite sözleşmesine ilişkin tam açıklama

Teklif Ulusal Üniversitelerarası Konsey ile kabul edildi

1- Ulusal Hükümet hükümlerine uygun olarak, Mart ayında %70'lik bir artış oluşturulmuş olup, işletme giderleri tahsisi Ulusal Üniversiteler için aylık 10.075.851.995 ABD Dolarına, Mayıs ayında ise diğer %70'lik bir artışla aylık 14.224.732.213 ABD Dolarına ulaşarak toplamda Aylık 5.926.971.777 $'lık temel tahsise göre %140 artış. Ayrıca üniversite hastanelerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla olağanüstü miktarda 14.403.479.661 ABD doları tahsis edildi.

2- Üniversite Politikaları Müsteşarlığı'nda CIN (Ulusal Üniversite Konseyi) Yürütme Komitesi ile bir toplantı yapılarak toplumun talep ettiği değişimler konusunda birlikte nasıl ilerleyeceğimizi ve aynı zamanda taahhüt ettiğimizi konuşacağız. Eğitim kalitesi yüksek bir üniversiteye ulaşmak.

N3- Ulusal Hükümet ile Ulusal Üniversiteler arasında, 24,521 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 2'nci maddesinde belirtildiği üzere, mevcut denetim sistemlerini iyileştiren ve mükemmelleştiren ortak bir denetim programının ortaklaşa ilerlemesi kararlaştırıldı.

Buenos Aires Üniversitesi'nde (UBA) protesto.  Fotoğraf: AFP.
Buenos Aires Üniversitesi'nde (UBA) protesto. Fotoğraf: AFP.

Hükümetin açıkladığı anlaşmaya rektörlerin tepkisi

Ulusal hükümetin Eğitim Bakanı'nın yeni tedbirlerine ilişkin kamuoyuna açıkladığı öneri göz önüne alındığında CIN şunu bildiriyor:

1. Üniversitenin ve bilimsel sistemin bütçe konularında ihtiyaç duyduğu öngörülebilirliği sağlayan kalıcı anlaşmalara ulaşmanın yolunun şüphesiz diyalog olduğunu anlıyoruz.

2. Kurumlarımızın normal işleyişi için önemli ve kaçınılmaz olan talep ettiğimiz şeylerin bir kısmının kabul edildiğini takdir ediyoruz.

2. Bu önlemlerin resmen açıklanacağı, İcra Komitesi'nin katılacağı toplantıya resmi davet bekliyoruz. Bu Üniversitelerarası Kurulun tutumu her zaman kamu eğitiminin, kamu yükseköğretim sisteminin ve bilimin ülke için sahip olduğu stratejik role ilişkin derin inancımıza dayalı olmuştur ve olacaktır.

3. ⁠23 Nisan çağrısı yapılan yürüyüş, şüphesiz, CIN'in bağlı kaldığı ve toplandığı hayati önemde ve görünürlükte bir etkinlik olmaya devam ediyor.