Grevleri eleştiren ve grevlerin önlenmesi için acil yasa çıkarılması çağrısında bulunan devlet okulu öğretmeni

KristoY

Global Mod
Global Mod
Bu perşembe günü başka bir öğretim grevi yine dersleri karmaşık hale getirdi. Bu, özellikle ulaşımı ve dolayısıyla öğretmenlerin hareketliliğini etkileyen, CGT tarafından teşvik edilen de dahil olmak üzere, beş ay içinde dördüncüsüdür. Bu yeni protestonun birkaç nedeni var: diğer iddiaların yanı sıra asgari ücretin dondurulması (250.000 dolar), işlerin felce uğraması ve Öğretmen Teşvik Fonu'nun (Fonid) ortadan kaldırılması.

Tedbir, öncekilerden farklı olarak tüm ülkeyi kapsıyordu ve üniversite profesörlerinin desteğini alıyordu. Her öğretmenin destek verip vermeme özgürlüğü olduğu için CABA'daki bağlılık ateş ediyordu. Bu eşitsizlik, kısmen salgının çocuklar üzerinde bıraktığı eğitimsel ve duygusal sonuçlara, eğitim düzeyine ilişkin endişe verici istatistiklerle yanıt veriyor. Buna karşılık, giderek daha fazla öğretmen, seslerini kamu yararına yükseltmeye teşvik ediliyor. eğitimin gerekli olduğunu ilan etmekBöylece çocukların daha iyi bir eğitim alma hakkını kesintisiz olarak güvence altına alıyoruz.

“Juan Crisóstomo Lafinur” Ortak İlköğretim Okulu 9'un müdürü Vanina Casali, bu pozisyon için bir referanstır. Konuyla ilgili görüşlerini açıkça ifade etmesi ve öğretmen grevlerini eleştirmesiyle tanınıyor. Onlarca yıllık mesleği ve örnek bir özgeçmişin sahibi olan Casali, her zaman eğitime tam bir bağlılık gösterdi. Hiç durmadı ve yönettiği okul her zaman dersleri garanti ediyor. Bu son grevde şunu garanti ediyor: sadece iki öğretmen işe gelmedi, kurumlarında ders veren 50 kişiden. Temel bir eğitim yasasını güçlü bir şekilde destekliyor ve ona göre grevlerin yararsız ve ters etki yarattığı, öğrenciler için zararlı olduğu açık.

“Her zaman derslerimiz vardı çünkü inancımız okulların Açık olmaları gerekiyor Çocukların sınıflarda varlığını garanti etmek. Küçüğün eğitim hakkı yetişkin hakkından üstündür, işçiden önce gelir. Küçüklerin kaliteli eğitim alma hakkı saklıdır. Okul kariyerinin kesintiye uğramadığı yer. Grevlerle bu öğreti sekteye uğruyor, zarar görüyor” dedi.

Cevaplarında güçlü ve görüşlerinde kararlıdır. Onun için her şey öğrencilerin elindedir. “Ben herhangi bir grevin çocukların ve toplumun geleceğini etkileyeceğine inanıyorum. Çünkü çocuklar toplumun geleceğidir. Eğitim medeniyetin temelidir. Eğer eğitmezsek eğitim düzeyinde ilerlememiz mümkün değildir.”

Casali grevleri eleştiriyor ve bunların önlenmesi için acil yasa çıkarılması çağrısında bulunuyor.

Bu fikirlerini ifade ettiğini duymak şaşırtıcı. Bir öğretmenin grevleri açıkça eleştirmesi pek yaygın bir durum değil. Genel olarak bunun tersi olma eğilimindedir. Her ne kadar eğitimciler arasında “sessiz bir çoğunluk” olsa da gerçek şu ki, en kavgacı sendikaların konuşmaları bu grubun dikkatini çekmiyor. Ancak Casali bu konsepte şiddetle karşı çıkıyor. Kendisi, Buenos Aires şehrinde öğretmenlerin çoğunluğunun durmadığını, “Olan şu ki, sadık kalanlar daha fazla gürültü çıkarıyor” diye garanti veriyor.

Eğitimci, grevlerin ailelerde sosyal düzensizliğe yol açtığını ileri sürüyor. “Bu kadar çok kesintiden sonra çocukların eğitimiyle yeniden bağlantı kurmak zorunda kalan öğretmen için de bu durum hiç de rahat değil.” Önceden daha fazla uyum olduğuna ancak yıllar geçtikçe çok düştü. “Pandemi, eğitimciye değer vermemize ve kendimizi geliştirmek istememize çok yardımcı oldu. Pandemi, kamusal eğitime yeniden değer verdi.”

Eğitimin sadece eğitim açısından değil sosyal açıdan da önemini hatırlattı. “İşte bu yüzden bunun önemli olması gerektiğini düşünüyorum: Tüm bunlardan kaçınmak. Böylece çocuklar okula gelip öğrenebilirler, arkadaş edinebilirler ve sosyal becerilerini geliştirebilirler. Okulda çocuklar yemek yer, güler, öğrenirler, birbirleriyle iletişim kurmaları yaşamları için çok önemlidir.

Her ne pahasına olursa olsun eğitimi güçlendirme çizgisini takip eden Lafinur ilkokulu, diğer bölgelerdeki özel ortaokullara her cumartesi sabah 9'dan akşam 12'ye kadar verilen CATE programını (Okul Yollarına Eşlik Merkezi) sunmaktadır. kurumlar” yorumunu yaptı.

Casali bunu açıklıyor her öğretmen özgürce karar verir greve bağlılıkları. Üyesi olduğu SEDUCA gibi varlığını destekleyen sendikalar bile var. “Eğitimin sürekli ve kalıcı olması gerekiyor. Aksi takdirde faydasız. Beş öğrencinin gelmesi ve on öğrencinin gelmesi aynı şey değil. Eğitim camiası çok mutlu ve teklifimizi çok takdir ediyor.” Ve hedefinin “öğrencilerin okula gelebilmesi ve böylece bir gelecek sahibi olabilmeleri” olduğunu garanti ediyor. “Pandeminin sanallığının işe yaramadığını zaten gördük. Dolayısıyla çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlamanın tek yolu kesinlikle yüz yüze görüşmektir. Bu şekilde öğrenirsiniz.”

Onun için greve uyulup uyulmayacağı tartışma konusu değil. Ona göre, “grevlerin faydasız olduğu açık” olduğundan acil bir yasaya ihtiyaç var. “Sonuçlar ortada. Derslerin olmaması çocukların eğitimsel gelişimini büyük ölçüde etkiliyor. Her şeyi etkiliyor. Metinleri anlamayan altıncı sınıf çocukları okudukları Bu çok ciddi” diye ekliyor.

CABA'da katılım çekimi

Ülke çapında temsil edilen öğretmen sendikaları bu perşembe günü tüm eğitim düzeylerinde durduruldu. Bu, Milei'nin göreve gelmesinden bu yana ulusal öğretim gücünün dördüncü ölçüsüdür (öncekilerin katılımı çok dengesizdi) ve tüm eğitim sendikalarının hemfikir olduğu ilk Aynı zamanda 9 Mayıs'taki CGT genel grevinin durdurulması çağrısında bulunan vatandaşlar da vardı.

Beş ayda dördüncü işsizlik.
Beş ayda dördüncü işsizlik.

Bu sefer katılım ateşleniyordu. Bir tur Zurna CABA'nın çeşitli mahallelerindeki yaklaşık on eğitim kurumu tarafından birçok öğretmenin tedbire uymadığı doğrulandı. Genel olarak anaokulları normal bir şekilde işlemekteydi. İlk ve orta okullarda dersler öğretmenin varlığına bağlıydı.

Uygulamadan bazı aileler zarar görürken, bazıları ise daha şanslı oldu ve çocukları okula gidebildi. Joaquín'in babası Carlos, zarar görenler arasında olmadığı için minnettardı. “Neyse ki oğlumun dersi var çünkü öğretmeni geldi” dedi. İşsizlikle ilgili olarak ise “ekonomik durumun kötü olması” nedeniyle nedenini anladığını ancak bunun kendisine kınanacak bir durum gibi geldiğini ileri sürdü. bu kadar kısa sürede tekrar işsiz kalmak. “Çok fazla, sonuncusu birkaç hafta önceydi. Bu böyle yürümez.” Lucas'ın annesi Natalia, yeni güç ölçüsünden rahatsız olduğunu gösterdi: “Başka bir saldırı işimizi çok zorlaştırıyor. Şans eseri Lucas'ın öğretmeni katılmadı. Ancak işsizlik nedeniyle çocuklarla ne yapacaklarını bilemedikleri için tüm günlerini yeniden planlamak zorunda kalan arkadaşlarım var.” Natalie.

Tedbiri destekleyen öğretmenler arasında da anlaşmazlıklar var. Ya da en azından şüpheler. Bazıları onu sessizce eleştiriyor. Her ne kadar tamamen adil ve meşru buldukları grevin ardındaki iddiaları kabul etseler de, bu kadar çabuk yeni bir grev çağrısı yapmak için çok erken olduğunu itiraf ediyorlar. “Yarın okula gidiyorum. Grevi kabul ediyorum ama kaçıramam. Bizden 50 bin peso kestiler. Bu çok büyük bir para. Ayrıca bir grev daha yapmak için biraz daha beklememiz gerektiğini düşünüyorum.” Grev”, iki dilli önemli bir devlet okulundan bir öğretmenin yorumunu yaptı.