Dağ arkadaşı bir kaza sonucu hayatını kaybetti ve Dostlar Günü'nde onu onurlandırmak için Everest'in zirvesine tırmandı

KristoY

Global Mod
Global Mod
Birkaç saniye içinde şiddetli beyaz bir rüzgar, Arjantin ile Şili arasındaki dağ sınırındaki Cerro Marmolejo'da üç Arjantinli dağcının hayatını kaybetti. Pablo Buchbinder (63) için bu, bir dostluğun kaybıydıve 35 yılve rehber Ignacio “Nacho” Lucero (50) ile dağların ikiz ilişkisi.

30 Kasım 2023'teki Marmolejo trajedisinin diğer kurbanları Pampa'dan iki kişi, o zamanki General San Martín belediye başkanı, Raúl Espir ve noter Sergio Berardo idi.

Keşif gezisinde beş kişi vardı ama iki dağcı vardı; Şilili işadamı Mauricio Montero ve Buchbinder, zirveye çıkmadan önce geri dönmeye karar vererek hayatlarını kurtardılar.

Buchbinder, arkadaşlarının kaybolduğunu bildiren ve arama çalışmalarına katılan kişiydi. Cesetlerin 5.800 metre yükseklikte bulunması. GPS'si rehber Lucero'nunkine bağlıydı. Keşif gezisinin ayrıntılarını en çok bilen ve iletişim koptuğunda en son mesajı alan kişi oydu.

Nacho ile gezegendeki en riskli ve en yüksek zirvelere ulaşma tutkusunu paylaştı. Kazadan önceki gece Buchbinder'in rüyasından bahsettiler. 62 yaşında Everest'e tırmanmaya cesaret etti. Nacho'nun ona “Hazırsın, bunu yapacaksın” dediğini hatırlıyor.

Pablo Buchbinder Everest'in zirvesinde. Geçen yıl Marmolejo Tepesi'nde ölen arkadaşını anmak için yukarı çıktı.

Pablo'nun keşif gezisinden önce aşağıya inmesini ve arkadaşının ve diğer arkadaşlarının ölümüne neden olan kar fırtınasından kaçınmasını şans eseri ya da çok fazla sağlayamadı. Buchbinder'in Everest Dağı macerasını gerçekleştirebilmek için kalp muayenesinden randevusu vardı.

21 Mayıs 2024 Salı günü, sabah saat 8:37'de, trajik 30 Kasım'dan neredeyse altı ay sonra, Pablo Buchbinder Deniz seviyesinden 8.848 metre yükseklikte Everest'in zirvesine ulaştıÇin ile Nepal sınırında.

Yolculuk

Himalayaların en yüksek zirvesine tırmanmak bunca yıllık dostluğa saygı duruşu. Bu aynı zamanda bir rekorun kırılması anlamına da geliyordu: Buchbinder, Everest'e tırmanan tarihteki en yaşlı Arjantinli ve ondan sonra Güney Amerika'dan gelen ikinci kişi oldu. 65 yaşında bir Ekvadorlu.

Pablo Buchbinder Everest'in zirvesinde.  Geçen yıl Marmolejo Tepesi'nde ölen arkadaşını anmak için yukarı çıktı.
Pablo Buchbinder Everest'in zirvesinde. Geçen yıl Marmolejo Tepesi'nde ölen arkadaşını anmak için yukarı çıktı.

Buchbinder Mar del Plata'da doğdu ve 20 yıldır Santiago'da (Şili) yaşıyor. 40 yıldır dağcılık yapıyor. Mar del Plata'daki üniversitede okurken Balcarce dağlarında kaya tırmanışına başladı.

Tırmanıcı, “Himalayaları, sorumlu bir şirket, bir aile ve üç çocukla düşünmek benim için zordu; hiçbir zaman zamanı olmamıştı” diye anımsıyor.

1990 yılında Cerro Mercedario de San Juan'a yaptığı bir keşif gezisinde Nacho Lucero ile tanıştı. büyük bir dostluk başladı.

Pablo Buchbinder (63, sağda), Everest'in zirvesine ulaşan en yaşlı Arjantinli olma rekorunu kırdı.  Bunu bir dağ kazasında ölen arkadaşı Ignacio Nacho Lucero'nun (solda) anısına yaptı.  not, Arkadaşlar Günü.  Kazada ölen arkadaşını anmak için Everest'e tırmandı.
Pablo Buchbinder (63, sağda), Everest'in zirvesine ulaşan en yaşlı Arjantinli olma rekorunu kırdı. Bunu bir dağ kazasında ölen arkadaşı Ignacio Nacho Lucero'nun (solda) anısına yaptı. not, Arkadaşlar Günü. Kazada ölen arkadaşını anmak için Everest'e tırmandı.

2006 yılında Buchbinder, La Rioja'daki Nevado del Famatina'da bir yarığa düştükten sonra ciddi bir kaza geçirdi. “Komadaydım ve çıktığımda önceliklerimi değiştirdim. Eskiden işkoliktim ama o gün her şey değişti ve öncelik benim oldu”, diye temin ediyor.

Başarılara imza atıyordu. 14 Şubat 2018'de Aconcagua'nın zirvesine ulaştı (Deniz seviyesinden 6.962 metre yükseklikte) üç çocuğuyla birlikte. Deniz seviyesinden 8 bin metre yüksekteki 14 tepeden herhangi birine ulaşmak ütopik görünse de artık daha iddialı bir projeye başlama zamanının geldiğine karar verdi.

Haziran 2019'da Nacho ve diğer arkadaşları Carlos Tejerina ve María Mackern ile birlikte, Pakistan'da Gasherbrum II'ye tırmanmanın zorluğu.

Pablo Buchbinder (63, sağda), Everest'in zirvesine ulaşan en yaşlı Arjantinli olma rekorunu kırdı.  Bunu bir dağ kazasında ölen arkadaşı Ignacio Nacho Lucero'nun (solda) anısına yaptı.
Pablo Buchbinder (63, sağda), Everest'in zirvesine ulaşan en yaşlı Arjantinli olma rekorunu kırdı. Bunu bir dağ kazasında ölen arkadaşı Ignacio Nacho Lucero'nun (solda) anısına yaptı.

Bu onun 8.000'lik ilk tepesi olacaktı. Ancak yolculuk kısa kesildi: “Tecrübem yoktu, işe yaramadı; Carlos kırık yaşadı ve ben de hastaneye kadar ona eşlik etmeye karar verdim” dedi Buchbinder.

İki yıl sonra dünyanın sekizinci en yüksek dağı olan Manaslu'ya gittiler. “Kötü hava nedeniyle zirveye ulaşamadık, sadece 600 metreden inmek zorunda kaldık. Pişman değilim, ayaklarım zaten üşümüştü. “Donma ve olası amputasyon riskini göze almayacaktım.”diye hatırladı.

Üçüncüsü kesin olmalıydı. Şerpalar görevi çok daha kolay hale getiriyor, ayrıca belirli tekniklerin uygulanmasını da sağlıyor. Everest'i denemeye hazır olduğunu hissetti.

Pablo Buchbinder (63, sağda), Everest'in zirvesine ulaşan en yaşlı Arjantinli olma rekorunu kırdı.  Bunu bir dağ kazasında ölen arkadaşının anısına yaptı.
Pablo Buchbinder (63, sağda), Everest'in zirvesine ulaşan en yaşlı Arjantinli olma rekorunu kırdı. Bunu bir dağ kazasında ölen arkadaşının anısına yaptı.

Keşif gezisini gerçekleştiren bir firmada 2024 yılı için yer ayırdı, denemek için Nacho'nun desteğini ve teknik danışmanlığını aldı.

Lucero ve diğer iki tırmanma arkadaşı, And Dağları'ndaki Cerro Marmolejo zirvesinden (deniz seviyesinden 6.100 metre yüksekte) birkaç metre uzakta öldüğünde her şey değişti.

İnişten bir gün önce ana kampta Nacho'ya veda ettiğinde Everest'le ilgili konuşmalar ortaya çıktı: “Bana hazır olduğunu düşündüğünü söyledi ve bunu bir arkadaşımla yapma baskısı olmadan tek başıma yapabileceğimi, çünkü başımıza bir şey gelse aşağı inip bize eşlik etmek isteriz.”

Pablo, arkadaşıyla yaptıkları son konuşmada dağın ihtiyaçlarından bahsettiklerini hatırlıyor: “Aileniz, işiniz ve sizi sabit hedefinizden uzaklaştırabilecek her türlü konu hakkında düşünmeyi bırakmalısınız. bir zirve yapmayı dene ve eve dön”diyor.

Lucero'yla olan arkadaşlığı onun dağlarda büyümesine, macerayı paylaşmasına ve sevmesine yardımcı oldu, ancak Marmolejo kazası meydana geldiğinde Buchbinder bunu yapıp yapamayacağından şüphe etti.

Dostluğa övgü

“Nacho benim kardeşimdir, öyleydi ve öyle kalacak. O benim dağlardaki ağabeyimdi çünkü benden daha fazla tecrübesi vardı. Sivil hayatta ise kendini sevilmeye bırakmıştı ve bir çocuktu. Dağa adım attığında büyük bir kararlılığa, adanmışlığa ve disipline sahipti” diye anlatıyor Pablo arkadaşını.

2024 yazında Buchbinder ailesini bir araya topladı ve onlara Everest'e tırmanmayı deneyeceğini söyledi. Bu seferki amaç farklıydı: Yıllardır süren dostluklarına ve dağların hayatlarında ne anlama geldiğine bir saygı duruşu.

Kalıcı olarak, yükseldiğinde, Nacho'yla konuşuyordum. Geziyi arkadaşıyla paylaştı. “Ne zaman bir ipe asılsam ya da yukarı çıkarsam ona beni gökten görüp görmediğini sorduğumu söyledim” diye anlattı.

Bir hayalini daha gerçekleştirmeyi başardı: Khumbu buzuluna tırmanmak ve deniz seviyesinden 8.000 metre yükseklikteki son dağ kampında uyumak.

Nacho'ya oğlu için verdiği koleksiyonluk bir arabayı keşfe çıktı; “Önce onu, lamaların kutsadığı ve yukarı çıkması için 'izin verdiği' ruhani tören olan puja'ya götürdüm. Daha sonra onu sırt çantamın kapağında zirveye taşıdım.”

Hedefe ulaştıktan sonra bir videoda arkadaşına bir mesaj adadı. “Senin için Nachito canım, Salvi'ye verdiğin bu küçük araba hak ettiğin gibi burada, Everest'in zirvesinde kalacak.”Pablo duyuluyor ve oksijen maskesiyle dünyanın en yüksek zirvesinde gösteriliyor.

Everest çok tehlikeli36 kişilik gruptan dördü öldü. “Kamp 4'e vardığımızda bir Sherpa ve üç dağcının öldüğünü öğrendim. Bazıları Hillary Step'in yüksekliğindeki boşluğa düştüklerinde öldü. Bir heyelan oldu ve yaşam çizgisinin hemen dışındaydılar.” O tanımlar. .

Ancak bu sefer Pablo için herhangi bir aksilik yaşanmadı ve bunun arkadaşının manevi varlığından kaynaklandığına inanıyor. “Yalnız seyahat ettim ama Nacho her zaman yanımdaydı. Cennetten gelen Nacho, bana bu yolu açtığı için neler başardığımı görünce fazlasıyla gurur duymuş olmalı. Onun mutlu olduğunu hayal ediyorum” diyor Pablo duygulu bir şekilde.

Ve dostluğa övgüsünü tekrarlıyor: “Dağ bana harika şeyler verdi. Zor anlarda, fırtınalarda, rüzgarlarda sizi diğer dağcılarla birleştirir ve bu bağ bir ömür boyu sürer. Eğer yeniden doğsaydım yeniden dağcı olurdum. “Orada çok mutluyum.”