Bana dokunmasan iyi olur

KristoY

Global Mod
Global Mod
Babam tedavi edici zulüm olmadan evde ölmek istiyordu. Yaygın olmasa da, yapay olarak ömrünü uzatmak için kendisine tedavi verilmemesine izin veren bir senet imzaladı. 86 yaşına kadar sağlığı oldukça iyi olan adamın durumu kötüleşmeye başladı ve son aylarda birkaç kez hastaneye kaldırılmak zorunda kaldı. O anlarda onu terapiye götürseler ve sonla yalnız kalsa ne olur diye düşündüm. Cevabım yoktu: zulüm Hastanın evde tutulması durumunda da ortaya çıkabilir kendisini sakinleştiren terapiyi alamamanın acısını çekiyor. Sonunda yatak odasında öldü ama durum farklı olabilirdi.

Son anda yalnız kalmakla ilgili hiçbir korku fantezim yok. Olmaması elbette daha iyi olurdu, ama öngörülemeyen hastalık beni çok daha fazla korkutuyor; neredeyse farkında olmadan iyi olmaktan ölümcül hastalığa dönüşüyor. İnsanın vücudundaki ciddi düzensizlikleri tespit edemeyip diğer küçük düzensizlikleri tespit etmesi bana hep tuhaf geldi. Örneğin hafif bir griple karşılaştığımızda kendimizi çok kötü hissederiz, güçsüz kalırız, acı çekeriz, durmadan öksürür, köpürerek terleriz. Tuvalete gitmek için kalkmak devasa bir şey. Ancak bir hafta içinde – büyük olasılıkla – iyileşeceğiz ve hiçbir iz kalmayacak. Paradoksal olarak, aynı anda olabiliriz. Ciddi bir kansere sahip olmak ve çok geç olana kadar semptom göstermemek. Biliyorum, bir durumda harici bir bulaşıcı faktör var, diğerinde ise vücudun kendisi. Açıklamadan hala tatmin olmadım.

Yalnız ölmemek daha iyi olsa da, itiraf ediyorum, kişinin çok narin, engelli ve tüm ailesinin arkasında olduğu imajı da seviyorum. Orada yardım etmek için yaşamayı bırakan insanlar. Zaten aşklarıma şunu söyledim: “Gel beni ziyarete ama imkanın varsa beni özel bir misafirhaneye yerleştir.” Eğer gerekliyse (parmaklar geçti, arkadaşlar) benim için her şeyden vazgeçmelerini istemiyorum.

Sonu zor. Belki Bartleby olsaydı şöyle derdi: “Bana dokunmamasını tercih ederim.” Ama ben hayatın yasalarıyla oynama özgürlüğüne sahip bir Melville karakteri değilim, sadece bir adam ve onun düşünceleriyim.