Arjantin'in Kovid aşısının artık eczanelerde bulunduğunu duyurdular: Avantajları neler?

KristoY

Global Mod
Global Mod
“Arvac aşısının, aldığınız dozdan (sıfır, bir veya daha fazla takviye) ve bir kez, birkaç kez veya hiç Kovid geçirmiş olmanızdan bağımsız olarak, bugün dolaşımda olan Kovid varyantlarına karşı nötrleştirici tepkiyi arttırdığını gösterdik. Yan etkileri çok az, dört ayda yeni versiyonlara adapte edilebiliyor, güvenli, tüm bebeklere uygulanan hepatit B aşısıyla aynı platformu kullanıyor ve Artık eczanelerde mevcut”. Juliana Cassataro duygularını bastıran biri ama sesi ona ihanet ediyor. Bugünün özel bir gün olduğunu, Mart 2020'de hamile kalmaya başladığı bebeğinin nihayet yalnız yürüdüğünü özlüyor. Conicet ve UNSAM'dan bilim adamı, yaratıcısı SARS-CoV-2'ye karşı ilk aşı Arjantin'de üretildibir sahneyi kapatıyor.

Yerel bilimin finansmanının kesilmesi bağlamında bazı olumsuzlukları olacak bir yenisi daha başlıyor. O bunu biliyor ve bu yüzden onunla yaptığı konuşmada Zurna Bazılarının “maalesef”, bazılarının ise “umarız” olduğunu öne sürüyor. Ancak yolunuza devam edin: iki değerli aşının kağıdını prestijli bir yere gönderiyorsunuz New England Tıp Dergisi ve bu perşembe günü Arvac'ın halka açık son sunumunu yaptı. Toplantıya saygın doktorlar ders vererek katıldı. Diğerlerinin arasında Ángela Gentile, Pablo Bonvehi ve Roberto Debbag var.

Kovid'e karşı çeşitli aşılar var ve insan neden bir diğerinin olduğunu merak edebilir. Roberto Gómez bunu açıkladı. Kendisi, aşının ilk Arjantinli doktorun anısına verilen adı olan Arvac “Cecilia Grierson”u üreten Pablo Cassará laboratuvarının tıbbi direktörüdür. “Yeni bir paradigmadan” bahsetti, ancak bu yeni teklifin platformu kullanması nedeniyle değil rekombinant proteinAmerikan laboratuvarlarının alışık olduğu ünlü haberci RNA'dan farklıdır.

Gómez ise kendisine göre değişmeyi vaat eden yönetim biçimine değindi: “Şimdiye kadar halkı Kovid'e karşı takviye uygulamaya ikna etmeye çalışan Hükümetti. Ancak her ne kadar (Ulusal Aşılama Komisyonu) CoNaIn, SARS-CoV-2'ye karşı güçlendirici aşıların zorunlu aşılama programına dahil edilmesini tavsiye etti; bu yükümlülüğün eninde sonunda belirli gruplar için olacağı anlaşılıyor. Kovid aşılarının geleceği muhtemelen grip aşılarının geleceğine daha çok benzeyebilir.”

Dolayısıyla halka açık aşı kampanyalarının ötesinde ve Sağlık Bakanlığı CoNaIn önerisini dikkate alıp almasa da (bu hatların kapatılmasında hala değerlendiriyorlardı) “bundan sonra muhtemelen doktor daha iyisini yapacaktır” Eczaneye gidip aşı yaptırabilecek hastanıza yıllık aşıları gösteriyor.”

Elbette ücretsiz değil, ancak yine de yalnızca belirli grupların tam eyalet veya eyalet kapsamına sahip olduğu olası bir gelecek senaryosundan bahsediyoruz. “Uygun bir fiyat verdik: 23.000 peso. Geri ödeme sağlamak için sosyal ve ön ödemeli işlerle anlaşmalar yönetiyoruz. Bazıları bunu zaten yapıyor” dedi Gómez.

Juliana Cassataro, Conicet-UNSAM'da bir bilim insanı ve Arvac “Cecilia Grierson” Kovid aşısının yaratıcısıdır. Fotoğraf Guillermo Rodríguez Adami

Cassataro, Arvac'ın halihazırda eczanelerde olmasına rağmen yapılacak işler olduğunu söyledi. Üç temel hususu belirtti.

Kovid'in geleceği ve Arvac aşısı

Bilim insanı, aşının yalnızca şu durumlarda yetkili olduğunu hatırlattı: 18 yıldan fazla. Testi çocuk ve ergen popülasyonuna göre hazırlamaları gerekiyor. Bu görev küçük değildir, çünkü küçüklerin Arvac'ı şu şekilde incelemesini içerecektir: birincil aşılama programı.

İkinci olarak şu soru var epidemiyolojik gözetimBu, buradaki ve dünyadaki yeni varyantlar hakkında güncel olmayı gerektirir. Arvac her ne kadar iki değerlikli olsa da (Gamma ve Ómicron ile bir araya getirilmiş ancak aynı zamanda XBB ve JN.1'e karşı da koruma sağlıyor), zaman geçtikçe mutasyonların ötesinde ciddi Kovid hastalığına karşı koruma sağlamaya devam edip etmediğini kontrol etmek gerekecek.

Arjantin'in Kovid Arvac'a karşı yeni iki değerlikli aşısının dozlarını içeren şişe Cecilia Grierson.
Arjantin'deki yeni çift değerlikli aşının (Covid Arvac “Cecilia Grierson”) dozlarını içeren şişe.

Bu arada, takviye olarak sunduğu koruma veya yükseltici ulaşmak %90 (mRNA'ları kıskanacak bir şey yok…), bu da 18 yaşın üzerindeki 10 çalışma katılımcısından 9'unun ciddi Kovid hastalığından kaçmaya yetecek kadar nötralize edici antikor ürettiği anlamına geliyor.

Bekleyen üçüncü hesap ise Cassataro'nun paylaştığı gibi: aşama 4”veya farmakovijilans aşaması. Belirli bir ilacın geliştiricilerinin “sokaktaki” etkinliğini ve olumsuz etkilerini kontrol ettiği o uzun ve çok önemli örnek. Yani ilacın gerçek hayattaki etkisi.

Güçlü ve meydan okuyan bir kadın olan Cassataro endişeli değil: “Bu daha önce görmediğim bir avantaj ama şimdi görüyorum: diğer aşıların aksine Arvac'ta çok az kişinin ateşi vardı. Kolda çok az ağrı var. “Bunun önemli olduğunu düşünüyorum çünkü her ne kadar tüm Kovid aşıları güvenli olsa da, pandemi sonrası dönemde birçok kişi virüsten daha az korkuyor ve olumsuz etkilerden kaçınmak için aşı yaptırmamayı tercih ediyor.”

Arjantin'de Kovid Arvac'a karşı aşı için endüstriyel ölçekte biyoteknolojik süreci geliştiren Pablo Cassará laboratuvarından araştırmacılar.
Arjantin'de Kovid Arvac'a karşı aşı için endüstriyel ölçekte biyoteknolojik süreci geliştiren Pablo Cassará laboratuvarından araştırmacılar.

Ancak “virüs içimizde dolaşıyor ve çoğalıyor. Özellikle 60 yaş üstü kişilerin yılda bir takviye dozu alması gerekiyor” dedi.

CoNaIn birkaç hafta önce aynı şeyi tavsiye etti: genel nüfus için yıllık bir doz ve bir dereceye kadar bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar için altı ayda bir.

Aşı stratejisi üretim yeri Arjantin

Gómez, “baştan sona burada üretilen bir aşının üretiminin stratejik açıdan merkezi olduğunu” değerlendirdi.

“Arjantin, üç Nobel Ödülü sahibi olan biyolojik bilimlerde çok iyi bir geleneğe sahiptir: (Bernard) Houssay, (Luis Federico) Leloir ve (Dur) Milstein. Conicet'ten çok iyi araştırmacılarımız ve çok iyi doktorlarımız var. Ülkenin atması ilginç olacak adım, dünyaya da ulaşabilecek yenilikçi ürünler yapmaktır” diye umut ediliyordu.

Arjantin'in Kovid'e karşı ilk aşısını üreten Pablo Cassará laboratuvarının üretim hattı.
Arjantin'in Kovid'e karşı ilk aşısını üreten Pablo Cassará laboratuvarının üretim hattı.

Zurna Ona bilimsel sistemin mevcut röntgenini ve mevcut Hükümet tarafından sektörün boşaltılmaya çalışıldığı yönündeki şikayetleri sordu. Onlarca yıl önce Conicet'te akademik faaliyette bulunmuş olan Gómez iyimserdi: “Benim kişisel vizyonum, Hükümet'in hala ilk adımları atıyorS. Gerçekleri görmek için başka somut adımları beklemek isterim. “Stratejik öneme sahip konuların önceliklendirilmesini umarak olumlu bir vizyona sahip olmaya çalışıyorum.”

Cassataro da aynı yere doğru ilerlemeye çalıştı ama nüanslarla: “Bugün yaşadığım mutluluk çok büyük. Yakın zamanda aşı olduk ve çok heyecan vericiydi. Zaten sahip olduğumuz değerli ağdaki tüm insanlarla birlikte ilerlemeye devam etmemizi isterdim veya isterdim. Ancak Aralık ayında kuş gribine karşı bir aşı düşünmek üzere eyaletin diğer bölgelerinden uzmanlarla bir toplantı yaptık ve fon olmadığı için devam edemedik.”

Arvac Kovid aşısının geliştiricileri Pablo Cassará laboratuvarından farmasötik ürünler.
Arvac Kovid aşısının geliştiricileri Pablo Cassará laboratuvarından farmasötik ürünler.

Fonlarla çalışabiliriz. Conicet'te çok eğitimli insanlar var ve gelecekteki salgınlar ve virüsler için prototipler oluşturulabilir” diyen uzman şunları ekledi: “Finansmanla, doğru finansmanla ihtiyacımız olan her şeye sahip olduğumuza eminim: ekipman, eğitimli insan Kaynaklarımız ve tüm tesislerimiz farklı aşı projeleri üzerinde çalışmaya hazır. Bunu çok isterim”.